Η άμυνα έδειξε τον δρόμο…

Η Λιετκαμπέλις συνηθίζει να πηγαίνει ψηλά το σκορ, ωστόσο πέρασε δύσκολα στο κατάμεστο “Αλεξάνδρειο” και ο Άρης, που “δάγκωνε” στην άμυνα, πήρε τη νίκη με 69-60, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Eurocup.

Έπειτα από τέσσερις σερί ήττες, ο Άρης επέστρεψε στις επιτυχίες στα ευρωπαϊκά σαλόνια, λυγίζοντας την Λιετκαμπέλις, μπροστά στους οπαδούς του. Στο 4-7 οι “κίτρινοι”, που παραμένουν ζωντανοί στο κόλπο της πρόκρισης, πιάνοντας στη βαθμολογία τη σημερινή τους αντίπαλο, αν και αγωνίστηκαν χωρίς τους Κατσίβελη και Σανόγκο.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Άρη να διατηρείται μπροστά στο σκορ, χάρη στα μακρινά σουτ των Μπλούμπεργκς, Γκάλινατ και Χάρελ. Τέσσερα τρίποντα για τους γηπεδούχους σε λιγότερο από οκτώ λεπτά αγώνα, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να περιορίζουν την παραγωγικότητα της Λιετκαμπέλις και να κλείνουν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 18-16.

Το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο σκληρό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Άρης ήταν πολύ πιεστικός και οι Λιθουανοί δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις, με αποτέλεσμα να χρειαστούν σχεδόν τέσσερα λεπτά για να σκοράρουν. Με τα τρίποντα των Τολιόπουλου και Χάρελ οι Θεσσαλονικείς πήραν διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο 18′ (30-20) και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος στο +11 (35-24) με επιμέρους 17-8 στη δεύτερη περίοδο.

Διαφορετική εικόνα από την Λιετκαμπέλις στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο… άφαντος Σιρβίντις στο πρώτο ημίχρονο, έκανε την εμφάνισή του στο παρκέ, δίνοντας σημαντικές βοήθειες επιθετικά στην ομάδα του. Κυρίαρχοι και στις δύο πλευρές του παρκέ οι φιλοξενούμενοι, που έτρεξαν επιμέρους 20-12 στη τρίτη περίοδο και μείωσαν σε 47-44.

Βροχή τριπόντων από τους Λιθουανούς στη τέταρτη περίοδο. Τέσσερα μακρινά σουτ των Σιρβίντις, Βάρνας και Μπίρτσεβιτς τους έβαλαν μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ με 57-56, 4:25 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Άρης απάντησε με σερί 6-0 για να διαμορφώσει το 62-57, 2:42 πριν το φινάλε και κάπως έτσι έφθασε στη νίκη, κρατώντας για αρκετά λεπτά χωρίς πόντο τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-24, 47-44, 69-60

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 16 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Καρ 3 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπλούμπεργκς 5 (1), Φίλλιος, Μποχωρίδης 2 (1/6 σουτ), Περσίδης, Ντε Σόουζα 8 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρελ 18 (3/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Μπάνκστον 4 (2 μπλοκ), Γκάλινατ 13 (3)

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Λελεβίτσιους 2, Στούκνις 2, Σλαβίνσκας (6 ριμπάουντ), Μαλντούνας 1, Βάρνας 12 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπίρτσεβιτς 8 (2), Όρελικ 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Πόποβιτς 10 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σιρβίντις 16 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη).//ΜΠ.