Η ΑΕΚ την πρόκριση, ο Πανιώνιος το… χειροκρότημα! (video)

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, εμφάνισε σε ακόμα ένα παιχνίδι προβληματική εικόνα και παρόλο που ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, επικράτησε του “Ιστορικού” στην παράταση με 93-88 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η ΑΕΚ παρόλο που δεν ήταν καθόλου καλή κόντρα στον Πανιώνιο, επικράτησε με 93-88 στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου, εκεί όπου θ’ αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Περιστέρι – ΠΑΟΚ (16/2, 19:15, ΕΡΤ3). Άνθρωπος του αγώνα ο Κάμερον ΜακΓκριφ, ο οποίος πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα της “Ένωσης” σταματώντας στους 15 πόντους. Κορυφαίος για τον Πανιώνιο, ο Δημήτρης Βεργίνης που τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους. Τραυματίστηκαν Μίτσελ και Μάιλς και η κατάσταση τους θα επανεκτιμηθεί τις επόμενες ώρες.

Αρκετά δυνατό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Πανιώνιο να βάζει δύσκολα στην ΑΕΚ και να προηγείται με 7-5 στο πρώτο τρίλεπτο, με 4 πόντους του Σαχπατζίδη και 3 του Βεργίνη. Ο “Ιστορικός”, διατηρούσε το προβάδισμα και με τρίποντο του Παπαδιονυσίου έκανε το 17-14 στο 7′. H ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου, με μία βολή του Στάθη Παπαδιονύσιου και ένα τρίποντο του Βεργίνη, πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 24-16. Η διαφορά αντί να μειώνεται, αυξανόταν με τον Πανιώνιο να παίρνει διψήφια διαφορά, 28-18. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 28-21.

H AEK, προσπάθησε να μειώσει με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και με γκολ-φάουλ του Ακίλ Μίτσελ έκανε το 34-28 στο 13′. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, βρήκε ρυθμό και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Βλάντο Γιάνκοβιτς και τρεις του Παπαδάκη, πέρασε μπροστά στο σκορ, 35-34. Έκτοτε, ακολούθησε… χορός τριπόντου με τους Παπαδάκη, Βεργίνη και Γιάνκοβιτς με το σκορ να γίνεται 45-44 στο 19′. Στα αποδυτήρια η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου πήγε προηγούμενη με 46-44.

Με ένα 6-1 ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ και ανέκτησε τα ηνία της αναμέτρησης, 50-47. Ο Πανιώνιος, έβρισκε διαρκώς λύσεις και με τρίποντο του Γιάννη Σαχπατζίδη ισοφάρισε στους 50 πόντους. Με τέσσερις πόντους του Ξανθόπουλου, η “Βασίλισσα” προηγήθηκε με 3, 56-53 στο 25′. H “Ένωση” με δίποντο του Γόντικα προηγήθηκε με 5 πόντους, 60-55, αλλά ο “Ιστορικός” με ένα 8-0 (5 πόντους Μάντζαρη, 3 Σαχπατζίδη) προσπέρασε για το 63-60 στο 27′. Η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου, ένιωθε άνετα στο παρκέ, δεν είχε πίεση και συνέχισε να βάζει δύσκολα στην ΑΕΚ, αφού με δύο βολές του Βεργίνη έκανε το 69-63, 1,27′ για το τέλος της περιόδου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, έμεναν κοντά χάρη στον Δημήτρη Φλιώνη. Ο Πανιώνιος, έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 4 πόντους, 71-67.

Χαμηλό ήταν το τέμπο στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τις άμυνες να κυριαρχούν. Ο Σαχπατζίδης, με καλάθι έκανε το 76-71 για την ομάδα του, η οποία μετά κόπων και βασάνων διατηρούσε το προβάδισμα. Ο ΜακΓκρίφ, με δέκα! διαδοχικούς πόντους, έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ, 81-77 στο 34′. Με συνεχείς βολές του Μάντζαρη, οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν στο πόντο, 81-80, 2,23′ για το τέλος. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς, με τεράστιο τρίποντο από τα 9 μέτρα έκανε το 84-80 δίνοντας ανάσα στην “‘Ένωση“. Ο Μάντζαρης, με γκολ-φάουλ, ισοφάρισε σε 84-84, 25,2′ για το τέλος. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Αντώνης Μάντζαρης, είχε βρει ρυθμό και με ζευγάρι βολών ξανά έκανε το 86-84. Ο Κένι Γουίλιαμς, με πέντε σερί πόντους έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ΑΕΚ, 89-86. Τέσσερις βολές του Στρέλνιεκς έκαναν το 93-88, 17,1” για το τέλος. Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να βρει σκορ και η ΑΕΚ πανηγύρισε μία πολύ δύσκολη νίκη-πρόκριση με 93-88.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 46-44, 71-67, 84-84 (κ.δ), 88-93 (παρ)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 1 (4 ριμπάουντ), Παπαδιονυσίου Γ. 3 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαδιονυσίου Στ. 11 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αντωνάκης 8 (9 ριμπάουντ), Σαχπατζίδης 17 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 17 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές), Σταθόπουλος, Χάλαρης 2, Βεργίνης 29 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 13/13 βολές, 4 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 3, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης 7 (1/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ασίστ), ΜακΓκριφ 15 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάνκοβιτς 9 (1), Μάιλς 3 (1), Γόντικας 4, Παπαδάκης 10 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μίτσελ 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 15 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ).