H Γερμανία την πρόκριση, οι Λετονοί τις εντυπώσεις

Στο χειρότερό τους παιχνίδι στο Mundobasket 2023, τα “πάντσερ” κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, επικρατώντας με 81-79 της εντυπωσιακής ομάδας του Λούκα Μπάνκι, που έχασε μία σπουδαία ευκαιρία να γράψει ιστορία.

Με τον Ντάβις Μπέρτανς να χάνει τρίποντο στο φινάλε, ήρθε η πρόκριση των Γερμανών, που ξεπέρασαν με μεγάλη δυσκολία το εμπόδιο της Λετονίας και τον Ντένις Σρέντερ να έχει 4/26 σουτ. Μετά τον περσινό ημιτελικό στο Eurobasket, η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ θα παίξει σε ημιτελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου έπειτα από 21 χρόνια και μπροστά της θα βρει τους Αμερικανούς.

Μετά το αρχικό δίλεπτο και το 3-2 των Γερμανών, οι Λετονοί έδειξαν απόλυτη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι τήρησαν αυστηρά το πλάνο τους, οδήγησαν σε λάθη τους αντιπάλους τους, ενώ στην επίθεση κυκλοφόρησαν τη μπάλα και βρήκαν τις καλύτερες επιλογές. Με σερί 11-0 πήραν διψήφια διαφορά (13-3) στα μισά της πρώτης περιόδου, ενώ στη συνέχεια είχαν νταμπλ σκορ με το 16-8. Τεράστια συνεισφορά από τον Μπέρτανς με τρία τρίποντα, πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 16-13 με πέντε αναπάντητους πόντους από τα “πάντσερ”.

Το σερί της Γερμανίας συνεχίστηκε και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, έφθασε συνολικά το 9-0 και ήρθε η ανατροπή στο σκορ με 17-16. Μπορεί επιθετικά το σύνολο του Γκόρντον Χέρμπερτ να μην λειτουργούσε καλά, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να ανακτήσει τον έλεγχο του ματς, μέσω της άμυνας και με λύσεις από τον πάγκο. Κάπως έτσι βρέθηκαν στο 25-20 στο 14ο λεπτό, με επιμέρους σκορ 17-4. Μετά τις ανάσες που πήραν οι Μπέρτανς και Ζάγκαρς επέστρεψαν δριμύτεροι και η Λετονία ανέκτησε το προβάδισμα με 34-31. Όμως, πέντε πόντοι του Λο στο τελευταίο λεπτό, έφεραν τους Γερμανούς μπροστά με 36-34 στη λήξη του ημιχρόνου, παρά το γεγονός ότι το μεγάλο τους αστέρι, Ντένις Σρέντερ, ήταν άποντος με 0/9 σουτ.

Η αφλογιστία του γκαρντ των Τορόντο Ράπτορς ήταν αυτή που ξεχώρισε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, καθώς σπατάλησε αρκετές προσπάθειες και η Λετονία βρήκε την ευκαιρία, από δημιουργίες και εκτελέσεις του Ζάγκαρς, να τρέξει ένα επιμέρους 8-2, κάτι που την έφερε και πάλι μπροστά με 42-38. Στη συνέχεια, υπήρχαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους κοντά στο καλάθι, όπως και το γεγονός ότι είχαν περισσότερες λύσεις από τους αντιπάλους τους. Έτσι, έκλεισαν την τρίτη περίοδο με ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων, μπαίνοντας στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με το υπέρ τους 62-59.

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έχασαν τελείως από τον έλεγχό τους το παιχνίδι, παρουσιάζοντας για πρώτη φορά μία τόσο κακή εικόνα και τα αδέρφια Βάγκνερ ανέλαβαν να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση. Επιμέρους 12-1 και τα “πάντσερ” βρέθηκαν στο +14 (74-60), 6:40 πριν το τέλος του ματς. Ωστόσο, οι Λετονοί δεν είπαν την τελευταία τους λέξη. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν σε 74-69, ενώ με σερί 8-0 έφεραν τον αγώνα στο καλάθι (79-77), ένα λεπτό πριν το φινάλε. Μάλιστα, είχαν και την τελευταία επίθεση, όμως ο Μπέρτανς αστόχησε στο τρίποντο, που θα έδινε την πρόκριση στη χώρα του.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 36-34, 62-59, 81-79

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Χόλατζ, Λο 6 (1), Ομπστ 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σρέντερ 9 (4/18 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τάις 9 (8 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές), Βόιγκτμαν 3 (1), Φ. Βάγκνερ 16 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μο Βάγκνερ 12 (3/3 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπάνκι): Ντάβις Μπέρτανς 20 (6/13 τρίποντα), Κάβαρς, Γκραζούλις 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρ. Κούρουκς 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Α. Κούρουκς 2, Σκέλε, Σμιτς 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Στράουτινς, Ζάγκαρς 24 (5/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Ζόρικς 4 (2/9 σουτ)

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.//ΜΠ.