Γύρισε από το -25 και προκρίθηκε η ΑΕΚ

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 35-10 η “Βασίλισσα” κέρδισε την Καρσίγιακα με 80-72 στα Άνω Λιόσια και τερμάτισε στην δεύτερη θέση του ομίλου της, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Την πρόκριση της στα νοκ-άουτ του Basketball Champions League εξασφάλισε η ΑΕΚ, η οποία πέτυχε μία μεγαλειώδη ανατροπή κόντρα στην Καρσίγιακα, γύρισε από το -25, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 80-72.

O αγώνας

Νευρικό ήταν το πρώτο δίλεπτο στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν, παίρνοντας βεβιασμένες επιθέσεις, κάνοντας παράλληλα πολλά λάθη. Μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών, η Καρσίγιακα προηγούνταν με 11-6, με τον Τζ. Μπράουν να έχει σημειώσει 6 πόντους με δύο διαδοχικά τρίποντα. Οι Τούρκοι, είχαν ρυθμό και το μομέντουμ και τον Ακιαζίλι να βάζει δύο τρίποντα πήραν διψήφια διαφορά, 17-6 στο 8′. Η ΑΕΚ είχε μείνει άποντη για περισσότερο από 5,30′ και βρήκε σκορ με τρίποντο του Μάιλς για το 20-9 της περιόδου.

H Καρσίγιακα, δεν είχε σκοπό να αφήσει την “Ένωση” να κάνει το παιχνίδι της. Παίζοντας πιο σκεπτόμενο μπάσκετ και βρίσκοντας λύσεις από την περίμετρο πήρε διαφορά 23 πόντων, 32-9 βάζοντας πολύ δύσκολα στον “Δικέφαλο”. Η ομάδα του Σαρίτσα, δεν σταματούσε να ανεβάζει την διαφορά. Ο Ανγκόλα με τρίποντο έκανε το 35-10 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου από νωρίς στο ματς. Η ΑΕΚ, με τους Γουίλιαμς και Μίτσελ να σκοράρουν “έτρεξε” για πρώτη φορά σερί στο ματς, μειώνοντας στους 19, 35-19. Το ημίχρονο έκλεισε στο 40-24 για τους Τούρκους.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπήκε στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο με σκοπό να μειώσει κι άλλο την διαφορά για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Για σχεδόν τρία αγωνιστικά λεπτά, είχε δεχτεί μόλις δύο πόντους και με τους Μίτσελ, Στρέλνιεκς και Κόνιαρη να σκοράρουν μείωσε για το 42-30. Ο Ακίλ Μίτσελ, πάλευε στην επίθεση, αλλά η Καρσίγιακα έβρισκε λύσεις από την “γραμμή της φιλανθρωπίας” για το 49-35 του 25′. Η διαφορά για την ΑΕΚ έπεσε σε μονοψήφιο, με 5 διαδοχικούς πόντους του Στρέλνιεκς. Το τρίποντο του Μάντσεν έστειλε την διαφορά στους 6, αλλά η Καρσίγιακα με 5 πόντους του Β. Μπράουν την έστειλε και πάλι στους 11, 54-43. H AEK με συνεχόμενες βολές, μείωσε στους, 6, 56-50 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Σε απόσταση αναπνοής έφτασε η ΑΕΚ με τρίποντο του Μάντσεν και καλάθι του Φρέιζερ για το 56-55. Με κάρφωμα του Μίτσελ, η “Ένωση” προσπέρασε για το 60-59 στο 32′. Η ομάδα του Καντζούρη είχε πλέον εκείνη το μομέντουμ και με τρίποντο του Στρέλνιεκς πήρε διαφορά δύο πόντων, 64-62. Ο Φλιώνης έδωσε στην ΑΕΚ το μεγαλύτερο προβάδισμα, 72-65. Η “Ένωση” είχε το πάνω χέρι και με μεγάλο τρίποντο του Κένι Γουίλιαμς τελείωσε το ματς, 77-68, 90” για το τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-20, 24-40, 50-56, 80-72