Γράφει ιστορία η Λάρισα των… θαυμάτων

Οι Θεσσαλοί, επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 74-62, έκαναν το 2-2 στην σειρά των ημιτελικών και η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Το έκανε ξανά. Η «αλύγιστη» ομάδα του Φώτη Τακιανού, κέρδισε ξανά τον Παναθηναϊκό. Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, με αρχή μέση και τέλος, οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 12 πόντους διαφορά και θα ταξιδέψουν στο ΟΑΚΑ για το απόλυτο «όνειρο». Την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Το ματς

Με εξαιρετικό ρυθμό, όπως συνηθίζει, μπήκε η Λάρισα στο παιχνίδι και με τον Στέφαν Μούντι να σημειώνει 5 διαδοχικούς πόντους, προηγήθηκε με 12-4 στο 5′. Με καλάθι του Τσαϊρέλη, η θεσσαλική ομάδα κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα, 19-8. Το δεκάλεπτο, έκλεισε στο 19-11 με ένα γκολ – φάουλ του Νταρίλ Μέικον.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έγινε πιο επιθετικός. Με τους Μέικον, Παπαγιάννη Κασελάκη και Γουάιτ να σκοράρουν, οι «πράσινοι» μείωσαν στους 2, 25-23 στο 16′. Ωστόσο, η ομάδα του Φώτη Τακιανού είχε και πάλι απάντηση και με ένα γρήγορο 4-0 ανέβασε και πάλι την διαφορά της στους 6, 29-23. Το «τριφύλλι» με το τέλος του ημιχρόνου, είχε το καλό του σημείο στο ματς και με τρίποντο του Παπαπέτρου προηγήθηκε με 30-29.

Η «μάχη» συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μένουν διαρκώς κοντά στο σκορ. Η Λάρισα, βρήκε λύσεις με τον Θοδωρή Ζάρα, που ευστοχούσε διαρκώς από την περιφέρεια. Οι Θεσσαλοί, έστω και δύσκολα, έκλεισαν την περίοδο στο συν 2, 52-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, «μίλησε» η προσωπικότητα του Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ, με 8 διαδοχικούς πόντους, έδωσε «αέρα» 5 πόντων, 61-56 στο «τριφύλλι» στο 33′. Η Λάρισα, αρνούνταν να παραδοθεί και με τον Κρουμπάλι να «ελέγχει» την εναέρια κυκλοφορία κατάφερε να προηγηθεί. Έκτοτε, δεν κοίταξε ποτέ πίσω και πήρε τελικά μία τεράστια νίκη με 74-62.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Ζαχαρής, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62.