Γλίτωσε στο φινάλε η Βίρτους

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, βρέθηκε πίσω και με διψήφια διαφορά κόντρα στην Βιλερμπάν, αλλά με ένα επιμέρους 28-9 στην τελευταία περίοδο, πήρε τη νίκη με 73-63.

H Βίρτους επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τις δύο διαδοχικές ήττες της κόντρα σε Μακάμπι και Εφές, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 15-7 και πιάνοντας την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Βιλερμπάν έπεσε 4-18, συνεχίζοντας να συγκατοικεί στην τελευταία θέση με την Άλμπα. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Χάκετ (19π, 6 ριμπ, 4 ασίστ) και Μπελινέλι (18π), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Φαλ (17π, 12 ριμάουντ) και Πάρις Λι (14π, 12 ασίστ).

Η Μπολόνια μπήκε καλύτερα στο ματς και βρέθηκε στο +10 (17-7) μετά από 9 αγωνιστικά λεπτά. Η Βιλερμπάν άρχισε, όμως, να ανεβάζει στροφές και έφερε το σκορ στα ίσια (24-24) λίγο πριν το 17′, ενώ πήγε τελικά στα αποδυτήρια έχοντας πάρει προβάδισμα πέντε πόντων (27-32, 20′). Ο Φαλ συνέχισε να κυριαρχεί στις ρακέτες και η Βίρτους να χτυπάει το κεφάλι της στο γαλλικό τείχος. H Βιλερμπάν είχε ρυθμό στην επίθεση και ανέβασε τη διαφορά (34-44, 26′). Οι διαδοχικοί πόντοι του Τζόρνταν Μίκι έδωσαν ανάσα στην ιταλική ομάδα αλλά παραμένοντας ευάλωτη στη ρακέτα το ξέσπασμά της δεν οδήγησε σε ουσιαστικό αποτέλεσμα καθώς στο τέλος της περιόδου η Βιλερμπάν διατήρησε το μαξιλαράκι των εννιά πόντων (45-54).

Αγχωμένες οι δύο ομάδες μπαίνοντας στην “τελική ευθεία” του αγώνα, μένοντας χωρίς πόντο στα 2 πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Παγιόλα με τρίποντο, μείωσε σε 48-54 για την Βίρτους, ενώ στη συνέχεια η Βιλερμπάν κόλλησε επιθετικά, μην καταφέρνοντας να σκοράρει για σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα με 62-56. Έκτοτε, οι Ιταλοί δεν γύρισαν πίσω και πήραν τη νίκη με 73-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 27-32, 45-54, 73-63

ΒΙΡΤΟΥΣ (Μπάνκι): Κορντινιέ 12 (2), Λούντμπεργκ 6 (1), Μπελινέλι 18 (4/14 τρίποντα), Παγιόλα 3 (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Χάκετ 19 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μίκι 9 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ) , Πολονάρα 2 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζίζιτς (3 ριμπάουντ) , Ντάνστον 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αμπάς

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 2 , Τόμας 7 (3 ριμπάουντ), Λι 14 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη) , Λοβέρν 9, Λουγουαγού-Καμπαρό 7 (6 ριμπάουντ, 5 λάθη) , Τζάκσον , Φαλ 17 (12 ριμπάουντ) , Λάιτι 2 , Εντιαγέ 5 (3 κλεψίματα), Γιάκοβ