Γλίτωσε στην παράταση η Βίρτους!

Τα τελευταία λεπτά του ημιτελικού του Supercoppa της Ιταλίας ήταν “δραματικά”, με την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο όμως να επικρατεί στον “έξτρα χρόνο” της Ολίμπια Μιλάνο με 72-64 και να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό.

Σε ένα ματς που τα είχε όλα εκτός από το μεγάλο σκοράρισμα, η Βίρτους Μπολόνια κατάφερε να πάρει τη νίκη στην παράταση κόντρα στην Ολίμπια Μιλάνο με το τελικό σκορ της αναμέτρησης να διαμορφώνεται στο 72-64 μετά από ένα δραματικό φινάλε στην κανονική περίοδο.

Συγκεκριμένα, ο Λούντμπεργκ με 1/2 βολές έκανε το 56-59 υπέρ της Βίρτους, ωστόσο περίπου 3 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Μπάρον κέρδισε φάουλ για τρεις βολές, ο Σέρτζιο Σκαριόλο δέχτηκε τεχνοική ποινή και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με το σκορ να λήγει στο 59-59. Στον “έξτρα χρόνο”, η Βίρτους Μπολόνια είχε καλύτερη συνολική εικόνα και με “όπλο” την εξαιρετική της αμυντική λειτουργία, πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Supercoppa της Ιταλίας, επικρατώντας 72-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-8, 26-22, 38-36, 59-59 (κ.α.), 64-72.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 4 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Τόμας 3 (0/3 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 2 (0/9 σουτ, 2/2 βολές), Τονούτ 2, Μέλι 6 (4 ριμπάουντ), Μπαρόν 12 (2/9 τρίποντα), Ρίτσι 2, Μπιλίγκα 1, Χολ 19 (4/7 τρίποντα), Μπαλντάσο 3 (1), Αλβίτι, Χάινς 10 (4 ριμπάουντ).

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μάνιον 5, Μπελινέλι 4 (0/4 τρίποντα), Παγιόλα 2 (5 ασίστ), Μπακό 10 (9 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μίκι 13 (5/9 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Καμαρά 2, Γουίμς 2, Οτζελέγιε 17 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κορντινιέ 12.