Γκέργκια: «Δεχθήκαμε 7 επιθετικά φάουλ, νομίζω ότι δεν παίζουμε ράγκμπι»

Ο τεχνικός του Βελγίου, παραχώρησε δηλώσεις στη συνέντευξη Τύπου, αμέσως μετά την ήττα από τη “γαλανόλευκη” με 72-70 και στάθηκε στα σκαμπανεβάσματα των ομάδων, ενώ αποκάλυψε ότι είναι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του. Επιπλέον ένιωσε την ανάγκη να ευχαριστήσει τις ομάδες, που άφησαν του παίκτες να παίξουν για την Εθνική, αλλά πέταξε και τα… καρφιά του για τη διαιτησία.

Αναλυτικά όσα είπε ο Γκέργια:

«Είχαν πολλά σκαμπανεβάσματα και οι δύο ομάδες. Δεν ήταν έτοιμες σε άμυνα και επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν αντιδράσαμε καλά στα τρίποντα. Αλλά έχω να πω κάτι. Δεχθήκαμε 7 επιθετικά φάουλ. Νομίζω ότι δεν παίζουμε ράγκμπι σαν ομάδα. Είναι πολλά τα 7 επιθετικά φάουλ.

Είχαμε κάποια πλεονεκτήματα στο σκορ. Το μεγαλύτερο από κάποια ομάδα ήταν οι 7 πόντοι. Στο τέλος χάσαμε μια πολύ σημαντική βολή. Είναι μέρος του παιχνιδιού. Θα μπορούσαμε να τα πάμε καλύτερα. Αλλά συγχαρητήρια στην ομάδα. Είμαι ευχαριστημένος.

Χάσαμε την πρόκριση σε λεπτομέρειες, όπως στο ματς με τη Λετονία. Συγχαρητήρια στις ομάδες που άφησαν τους παίκτες να έρθουν και στην Εθνική. Το να είσαι στην Εθνική είναι κάτι που δεν συγκρίνεται με κάτι. Και είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει. Και το λέω ξεκάθαρα ότι είμαι προπονητής και δεν καταλαβαίνω γιατί ένας παίκτης που δεν είναι τραυματίας δεν μπορεί να έρθει στη Εθνική. Πρέπει όλοι να έχουμε την ίδια ρότα και έτσι να συνεχίσουμε».