Φιλικό “ξεμούδιασμα” για τις “πράσινες”

Σε παιχνίδι προετοιμασίας, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού, είχαν ένα εύκολο απόγευμα καθώς επικράτησαν της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 87-48. Ανησυχία για την Κάρτερ που αποχώρησε με τραυματισμό.

Οι “πράσινες” επικράτησαν άνετα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 87-48 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος», δείχνοντας πολύ θετικά στοιχεία ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων.

Οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη μπήκαν δυνατά και με ωραίες συνεργασίες ξεκίνησαν να χτίζουν από νωρίς διαφορά. Από το πρώτο πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (16-4), την οποία συνεχώς διεύρυνε με την πρώτη περίοδο να λήγει 26-12 υπέρ του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώθηκε η παραγωγικότητα του “τριφυλλιού” αλλά κατάφερε να διατηρήσει την καλή εικόνα του στην άμυνα αναγκάζοντας τη Δάφνη να πετύχει μόλις 11 πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ να είναι 42-23.

Ο Παναθηναϊκός γύρισε στο παρκέ με την ίδια όρεξη και συνέχισε να διευρύνει τη διαφορά, η οποία ξεπέρασε τους 20 πόντους θέτοντας τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Η τρίτη περίοδος έληξε 68-35.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με την κόουτς Καπογιάννη να δοκιμάζει διάφορα σχήματα και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές της. Το τελικό σκορ ήταν 87-48.

Τα δεκάλεπτα: 26-12,42-23, 68-35, 87-48

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ 14, Ζιάκα, Κωτούλα 7, Παυλοπούλου 9, Πότερ 15, Σωτηρίου 6, Μπουντούρη 1, Αλεξανδρή 10, Παλάσκα 5, Κάρτερ, Θεοδωρομανωλάκη 4, Χαιριστανίδου 12, Μπάτσιου 2 και Φελούρη.