Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στην ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι που πήγαινε πόντο πόντο στην μεγαλύτερή του διάρκεια, ο “δικέφαλος” του βορρά επικράτησε με 81-79 στο “PAOK Sports Arena”.

O ΠΑΟΚ επικράτησε στη φιλική αναμέτρηση απέναντι στην ΑΕΚ με 81-79, με τους δύο προπονητές να έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα, καθώς οι ομάδες βρίσκονται ακόμα στο στάδιο της προετοιμασίας και επίσης απουσιάζουν και από τις δύο παίκτες στο Eurobasket.

Ο “δικέφαλος” του βορρά μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και πήρε διαφορά 5 έως 6 πόντων, την οποία διατηρούσε με αυξομειώσεις μέχρι το ημίχρονο. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Καντζούρη ο ΠΑΟΚ πήγε προηγούμενος στην ανάπαυλα με σκορ 46-40.

Η ΑΕΚ αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, μειώνοντας τη διαφορά και παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα πριν τελειώσει το δεκάλεπτο (61-63). Στη τελευταία περίοδο οι δύο “δικέφαλοι” εξασφάλισαν ένα πραγματικό ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς και τον ΠΑΟΚ να κερδίζει στα σημεία (81-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 46-40, 61-63, 81-79.