Φιέστα με 100άρα για την Καρδίτσα

Οι Καρδιτσιώτες επικράτησαν με 100-66 του Αμύντα για την 29η αγωνιστική της Α2 και πανηγύρισαν με ιδανικό τρόπο το πρωτάθλημα και την άνοδό τους στην Μπάσκετ Λιγκ.

Από τις τοπικές κατηγορίες της Θεσσαλίας έως την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α2 και την άνοδο στην κορυφαία κατηγορία της Ελλάδας. Οι «κυανόλευκοι» πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο επίτευγμα, μετά τη νίκη κόντρα στην ομάδα του Αμύντα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, χάρη στην μεγάλη ευστοχία των δύο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στα μέσα της περιόδου και αύξησαν τη διαφορά έως και τους 7 πόντους (12-19). Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν το σκορ και το τέλος της πρώτης περιόδου έληξε με 27-25. Στη συνέχεια, η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα πραγματοποίησε ένα σερί 13-0 και απέκτησε διψήφια διαφορά στο ματς (42-31). Ο Αμύντας έχασε τον ρυθμό του και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με 46-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτου, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ, ωστόσο αυτό δεν κατέστη εφικτό. Οι «κυανόλευκοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στους 27 πόντους έως το τέλος της περιόδου και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 80-53. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, η Καρδίτσα έβαλε τις «μηχανές» της στο ρελαντί, ωστόσο κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά, που ξεπέρασε τους 30 πόντους. Το τελικό σκορ έγραψε 100-66 και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν δεόντως για τη φιέστα του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 25-27, 46-37, 80-53, 100-66.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Λιόγας): Γράβας 7, Τσιλούλης 15 (5/6 τρίποντα), Καρράς 13, Μπορούσης 17, Κακλαμάνος 9, Σπυριδονίδης 10, Χάλαρης , Ντρέσκοβιτς 7 (12 ριμπάουντ), Τσούκας 2, Αλεξιάδης 8, Βεργίνης 2, Πεφάνης 10.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος 3, Αβάρε 4, Ζούπας 2, Τοπάλι 7, Σιούντρης 2, Βαρδιάνος 6, Κουκούνιας , Γιούση 2, Γκάτζο 8, Μπέλη 6, Βύρλας 12 (15 ριμπάουντ), Κανονίδης 14 (3 κλεψίματα).