Εύκολο πέρασμα για τη Ρεάλ

Οι “μερένχες” επικράτησαν σχετικά εύκολα της Βαλένθια εκτός έδρας με 80:73, με τον Μούσα να είναι εκπληκτικός και να υπογράφει τη νίκη της ομάδας του, που άντεξε στην τελική αντεπίθεση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 80:73 εκτός έδρας την Βαλένθια και ανέβηκε στη 3η θέση με 6:3. Οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 4:5, καθώς στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, δεν είχαν ουσιαστικές λύσεις στα προβλήματα των Μαδριλένων. Ο Μούσα ενέπνευσε τη νίκη της ομάδας με 28 πόντους, με τον Ντεκ να ακολουθεί με 16 και τους Βαν Ρόσομ (17) και Ντούμπλιεβιτς (15) να διασώζονται από τους ηττημένους.

Με τον Μούσα να είναι σε καλό φεγγάρι, ξεκίνησε το παιχνίδι η Ρεάλ Μαδρίτης, αφού πέτυχε πέντε γρήγορους πόντους, πριν την απάντηση του Ντούμπλιεβιτς. Κορνελί και Ταβάρες μπήκαν στην εξίσωση, για το 5:11 στο 4′. Οι Ντούμπλιεβιτς και Λόπεθ-Αροστέγκι προσπαθούσαν να βάλουν στο παιχνίδι την Βαλένθια, όμως οι Μαδριλένοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά τους, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +12 (19:31).

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ιδιαίτερα άστοχες, με τα σκληρά φάουλ ανάμεσα στους παίκτες να κυριαρχούν και να έχουν σημειωθεί μόλις τέσσερις πόντοι για την Ρεάλ Μαδρίτης και δύο για τη Βαλένθια, στα τέσσερα πρώτα λεπτά (21:35). Οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να μαζεύουν τη διαφορά, βρίσκοντας λύσεις με τον Κλαβέρ κοντά στη ρακέτα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται όμως με διψήφια διαφορά, για το 31:41.

Στην επανάληψη η Ρεάλ ανέβασε εκ νέου την επιθετική της απόδοση, με τη διαφορά να συνεχίζει να κυμαίνεται στις παρυφές των δέκα πόντων (37:48 στο 22′). Ντεκ και Μούσα μπήκαν στην εξίσωση, με τον Ντούμπλιεβιτς να προσπαθεί μόνος του, αλλά να μην αρκεί για το 40:56 στο 26′. Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις κοντά στο αντίπαλο καλάθι, τα τελευταία δύο λεπτά κύλησαν αγώνα και η περίοδος ολοκληρώθηκε στο +13 (46:59).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κάιλ έφερε εκ νέου τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με τον Χάρπερ να τον ακολουθεί (53:61 στο 32′). Ο Βαν Ρόσομ άρχισε σιγά-σιγά να ζεσταίνεται, φτάνοντας τα 3/5 τρίποντα και μείωσε εκ νέου στο -8 (56:64 στο 34′). Η διαφορά συνέχισε να αυξομειώνεται, με τους γηπεδούχους να κάνουν μια τελευταία προσπάθεια για αντεπίθεση, όμως οι Μαδριλένοι άντεξαν και έφυγαν με το διπλό, με το τελικό 80:73.

Ο MVP: Ο Τζάναν Μούσα ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 28 πόντους και 6 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας 32 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 19:31, 31:41, 46:59, 73:80.//