Εύκολη νίκη και 2/2 για τον Παναθηναϊκό στο τουρνουά

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη επικράτησαν με 75-53 του Πρωτέα Βούλας στο κλειστό ‘’Παύλος Γιαννακόπουλος’’.

Στην πρώτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και πήρε προβάδισμα 15-5 έναντι του αντιπάλου του. Στη δεύτερη περίοδο οι ‘’πράσινες’’ ανέβασαν την επίθεση τους, ωστόσο δέχτηκαν πολλούς πόντους, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 33-29.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στo “τριφύλλι” που ανέβασε τη διαφορά και η κόουτς Ελένη Καπογιάννη δοκίμασε αρκετές παίκτριες και διάφορα σχήματα. Η τρίτη περίοδος έληξε με 57-42 και το τέλος του αγώνα βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 75-53.

Στο ημίχρονο του αγώνα, ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού, Παναγιώτης Μαλακατές, βράβευσε την παλαίμαχη καλαθοσφαιρίστρια, Τούλα Καλέντζου, η οποία δήλωσε συγκινημένη:

«Αισθάνομαι πάντα σαν το σπίτι μου όταν βρίσκομαι εδώ στη Λεωφόρο στο συγκεκριμένο γήπεδο. Εδώ πήρα τον πρώτο αλλά και τον τελευταίο τίτλο της καριέρας μου. Θέλω να πω ότι το νταμπλ του 2000 θα μου μείνει αξέχαστο, αφού λίγο μετά έμαθα ότι είμαι έγκυος».

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ 12, Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 7, Πότερ 4, Σωτηρίου 18, Μπουντούρη 8, Αλεξανδρή 6, Παλάσκα, Κάρτερ 14, Θεοδωρομανωλάκη 4, Χαιριστανίδου 2.

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Αλέξια, Τσιμπριμάνη, Σακελλαρίου, Πατεράκη 9, Χατζηγιακουμή 6, Αναστασοπούλου Μ. 1, Τζανετάτου 11, Αναστασοπούλου Χ. 5, Μπουθ 5, Γκιλντέι 16, Στεφανίδου.