Εύκολα οι “κίτρινοι” κόντρα στον Κολοσσό

Σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Nick Galis Hall”, ο Άρης κατάφερε να επιβληθεί άνετα κόντρα στους Ροδίτες, με το τελικό σκορ του αγώνα να διαμορφώνεται στο 84-67.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, όπως και κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και με όπλο την άμυνα ξέφυγε στο σκορ. Οι Ροδίτες είχαν ανταγωνιστικό “πρόσωπο” για ένα ημίχρονο, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς στο δεύτερο μέρος και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, “πάτησαν το πόδι στο γκάζι”, φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση με 84-67.

Κορυφαίος για τους “κίτρινους” ήταν ο Χάγκινς, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, ενώ 14 πόντους πρόσθεσε ο Βασίλης Τολιόπουλος. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νότε με 18 πόντους.

Από την άλλη μεριά, οι Ροδίτες είχαν ως κορυφαίο παίκτη τους σήμερα τον Χρυσικόπουλο, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους, ενώ αρκετά καλή ήταν και η εμφάνιση του Κατσίβελης με 11 πόντους.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και την Κυριακή 18/09, στις 14:00, σε κεκλεισμένων των θυρών αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-37, 67-55, 84-67.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 9 (1), Γκούντγουιν 6, Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 14 (3), Σχίζας 1, Καββαδάς 7, Φίλλιος 3 (1), Νότε 18 (2), Σιδηροηλίας, Σιδέρης, Νετζήπογλου 6, Χαβαλές, Χάγκινς 15 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS: Σταρκς 12 (1), Χρυσικόπουλος 14 (2), Νζέγκε 5, Όζμπορν 5, Μπιλλής, Μπαρτσέλο 4, Χατζηδάκης, Κατσίβελης 11 (2), Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 10 (2), Στεφάνοβιτς 6 (2).