Εύκολα οι Κινγκς με θετικό Βεζένκοφ

Με τον Βούλγαρο φόργουορντ να έχει 11 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής οι Σακραμέντο Κινκς επικράτησαν με 132-120 των Καβαλίερς και έτσι οι “Βασιλιάδες” πέτυχαν την τρίτη σερί τους νίκη για να ανέβουν στο 5-4.

Στα τελευταία ματς ο Σάσα Βεζένκοφ δεν πήρε ιδιαίτερο χρόνο συμμετοχής, είχε πετύχει μόλις 10 πόντους σε πέντε παιχνίδια, ωστόσο επέστρεψε και εκμεταλλεύτηκε κάθε λεπτό συμμετοχής κόντρα στο Κλίβελαντ.

Ο Βούλγαρος φόργουορντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 11 πόντους με 1/1 δίποντο, 3/5 τρίποντα και 2 ριμπάουντ σε 17 λεπτά συμμετοχής, στην πιο μεστή φετινή του εμφάνιση, στη νίκη των Κινγκς με 132-120 κόντρα στους Καβαλίερς. Μάλιστα, με δικό του τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου οι “Βασιλιάδες” ξέφυγαν με +20 πόντους, βάζοντας τα θεμέλια για την εύκολη επικράτηση της ομάδας του.

Ο ΝτιΆρον Φοξ με 28 πόντους και ο Ντομάντας Σαμπόνις με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι των Κινγκς, με τον Κίγκαν Μάρεϊ να προσθέτει 25 πόντους και τον Κέβιν Χέρτερ 20 πόντους.

Για τους Καβαλίερς, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 22 πόντους (αλλά 7/21 σουτ), ο Καρίς ΛεΒέρτ 21 πόντους και ο Μαξ Στρους 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-25, 68-60, 110-89, 132-120

Σακραμέντο Κινγκς: Σαμπόνις 23 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπαρνς 4 (5 ριμπάουντ), Μάρεϊ 25 (5/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φοξ 28 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Χέρτερ, 20 (6/9 τρίποντα), Βεζένκοβ 11 (3/5 τρίποντα), Έντουαρντς, ΜακΓκί 2, Λεν, Μονκ 13 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντουάρτε 2, Φορντ, Τζόουνς, Έλις 2.

Κλίβελαντ Καβαλίερς: Μόμπλι 16 (11 ριμπάουντ), Άλεν 12 (9 ριμπάουντ), Γκάρλαντ 16 (5/14 σουτ, 3/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Μίτσελ 22 (7/21 σουτ, 4/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Στρους 19 (5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουέιντ, Νιάνγκ 12 (2), Τόμπσον 2, ΛεΒέρτ 21 (2), Μέριλ, Πόρτερ.//Λ.