Εξάστερη… λάμψη δια χειρός Μπέικον!

Τα… αστέρια του Παναθηναϊκού “έλαμψαν” όσο χρειάστηκε στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων και η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς συνέχισε το ευρωπαϊκό της σερί, επικρατώντας με 90-77 της Αρμάνι Μιλάνο.

Σε ένα παιχνίδι… θρίλερ, που κρίθηκε στην παράταση, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να… δει πιο καθαρά την 8άδα των playoffs. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έγειρε την… πλάστιγγα υπέρ της στην παράταση και ισοφάρισε το ρεκόρ της (6-6) στην Euroleague. Κορυφαίος για τους “πράσινους”, ο Ντουέιν Μπέικον με 31 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Πάρις Λι με 22.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μπορεί να μην κέρδισε το τζάμπολ, ωστόσο έκλεψε στην πρώτη επίθεση της Αρμάνι και εν συνεχεία οδήγησε την ιταλική ομάδα σε νέο λάθος, που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί για να πετύχει τους πρώτους πόντους της. Η ιταλική ομάδα σκόραρε με τον Ντέιβις (0-2), ενώ το “τριφύλλι” αδυνατούσε να δημιουργήσει επιθετικά. Ύστερα από τρία λεπτά… αφλογιστίας, ο Παναθηναϊκός βρήκε καλάθι εντός πεδιάς με τον Παπαγιάννη (3-4), ενώ είχε προηγηθεί εύστοχη βολή του Μπέικον, λόγω τεχνικής ποινής του Καμπαρό. Στα μέσα της περιόδου, οι “πράσινοι” βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 11-16, καθώς δυσκολεύονταν να… ξεκλειδώσουν την άμυνα της Αρμάνι. Εν συνεχεία, η διαφορά μεγάλωσε υπέρ της ιταλικής ομάδας, η οποία προηγούταν με 13-22 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Αρμάνι ευστόχησε σε τρίποντο με τον Καμπαρό για το 14-25, αφού έβαλε 1/2 βολές ο Λι και εν συνεχεία ο Μπέικον πέτυχε γκολ-φάουλ, ευστοχώντας και στην έξτρα βολή (17-25). Οι πολύ κακές επιλογές στην επίθεση, έφεραν την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς στο -12 (17-29), 6’20” πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Το “τριφύλλι” προσπάθησε να… σφίξει την άμυνά του και έριξε τη διαφορά στους εννέα πόντους, προτού ευστοχήσει σε νέο τρίποντο η Αρμάνι (22-34). Με δύο καλές άμυνες και εύστοχες επιθέσεις, ο Παναθηναϊκός δήλωσε παρών και μείωσε στους 6 πόντους (28-34), 2’04” πριν την ανάπαυλα. Το σύνολο του Έτορε Μεσίνα απάντησε με τρίποντο του Τόμας (28-37) και οι “πράσινοι” με οδηγό τον Π. Καλαϊτζάκη (δίποντο και τρίποντο) έφτασαν ξανά στο -6 (33-39). Μετά από φάουλ που κέρδισε πίσω από τα 6.75, ο Μπάρον ευστόχησε σε 3/3 βολές και το ημίχρονο έληξε 33-42 υπέρ της Αρμάνι.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για να ροκανίσει περαιτέρω τη διαφορά και να μπει εκ νέου στην αναμέτρηση. Με δύο δίποντα από Λι και Μπέικον, οι “πράσινοι” μείωσαν σε (37-42), αλλά η Αρμάνι έδωσε τη δική της απάντηση με τρίποντο του Καμπαρό (37-45). Στην εκπνοή του χρόνου της επόμενης επίθεσης, οι Ιταλοί έβαλαν ξανά δύσκολα στο “τριφύλλι”, αφού ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (37-48) με νέο τρίποντο του Καμπαρό. Ο Μήτρου-Λόνγκ πλήγωσε με νέο τρίποντο της ομάδας του (39-53) τον Παναθηναϊκό, ο οποίος… μοχθούσε να πετύχει καλάθι. Το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς κατάφερε να αντιδράσει για ακόμη μία φορά, καθώς ο Λι ευστόχησε σε τρίποντο διαμορφώνοντας το 45-57 και εν συνεχεία ο Πονίτκα πέτυχε νέο σουτ πίσω από τα 6.75 για το 48-57. Οι “πράσινοι” έτρεξαν επί μέρους σκορ 10-0 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο -7 (52-59).

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος άνοιξε με δίποντο του Καμπαρό για το 52-61, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός “κόλλησε” ξανά σε δύο διαδοχικές επιθέσεις του. Η Αρμάνι, με τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ, έκανε το 54-64, αλλά ο Λι απάντησε με γκολ-φάουλ και εύστοχη βολή για το 57-64. Ο Γουίλιαμς έδωσε νέα… ανάσα στους “πράσινους” με δύο εύστοχες βολές (59-64) και μετά από μία καλή άμυνα, ο Παναθηναϊκός έριξε τη διαφορά στο τρίποντο (61-64) με καλάθι του Γκουντάιτις. Με δύο τρίποντα από Χολ και Ντέιβις, η Αρμάνι διατηρούσε τη διαφορά (61-70), αλλά το “τριφύλλι” είχε ξανά απαντήσεις. Ο Λι μείωσε στους πέντε, μετά από δίποντο του Μέλι (67-72) και στη συνέχεια ο Μπέικον πήρε τη… σκυτάλη με τρίποντο (70-72). Το φινάλε έμελλε να είναι… θρίλερ. Ο Παναθηναϊκός βρήκε την ισοφάριση 8″ πριν το τέλος με εμφατικό κάρφωμα του Παπαγιάννη (72-72). Οι “πράσινοι” έβγαλαν την άμυνα, κερδίζοντας και φάουλ, αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει στα εναπομείναντα 2″ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Αρμάνι πέτυχε το πρώτο καλάθι με τον Ντέιβις (72-74) στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά ο Λι απάντησε (74-74) και εν συνεχεία ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά μετά το αρχικό 6-4, χάρη στον Μπέικον (76-74). Με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό άσο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +3 (78-75), δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε της παράτασης. Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε σε ρόλο οδηγού, έπαιξε καθοριστικές άμυνες και εν τέλει πήρε τη σπουδαία νίκη με 90-77!

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72, 90-77 (παρ.)

Ο MVP

Ο Ντουέιν Μπέικον, έχοντας συντελεστή 28 στο σύστημα αξιολόγησης, αποτέλεσε τον μεγάλο πρωταγωνιστή του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση και ειδικότερα στην παράταση, καθώς σημείωσε 31 πόντους με 7 ριμπάουντ και οδήγησε την ομάδα του σε μία μεγάλη νίκη για την 12η αγωνιστική της Euroleague.//

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λι 22 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 31 (9/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Πονίτκα 8 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκουντάιτις 6 (3 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 13 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Λουγουαγού-Καμπαρό 15 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 16 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μέλι 7 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρίτσι, Χολ 7 (1), Μπαλντάσο, Χάινς 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)