Εξαιρετική παράσταση της Εθνικής κόντρα στη Σλοβενία

Η “επίσημη αγαπημένη” επικράτησε 98-91 της ομάδας του Ντόνσιτς μέσα στο “σπίτι” της και απέδειξε πως και χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο είναι… ομάδα.

Η Εθνική μας ομάδα εμφανίστηκε μπλοκαρισμένη στην πρώτη περίοδο μένοντας πίσω στο σκορ ακόμη και με διψήφια διαφορά. Στη συνέχεια όμως, έδειξε πως είναι.. ομάδα, μπήκε ξανά στο παιχνίδι και με εξαιρετική εμφάνιση σκόρπισε χαμόγελα, επικρατώντας 98-91 της Σλοβενίας στο… σπίτι του Ντόνσιτς.

H Σλοβενία πατούσε καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, παίρνοντας από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Με το τρίποντο του Μπλάζιτς, ανέβασε τη διαφορά στο 9-4. Η Εθνική μας ομάδα στη συνέχεια μείωσε σε 10-6, όμως και πάλι οι Σλοβένοι αύξησαν τη διαφορά στο 15-8, ενώ με ένα σερί 5-0 έκαναν το 20-10 για το +10 για πρώτη φορά στο ματς. Η “γαλανόλευκη” πάλεψε να κρατηθεί κοντά, με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 29-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να επιστρέψει στο ματς. Με ένα επιμέρους 4-0 η “γαλανόλευκη” μείωσε σε 31-28. Οι Σλοβένοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +10 για το 41-31, όμως η Εθνική μας, με ένα σερί 9-0 επέστρεψε στο ματς, για το 41-40. Οι γηπεδούχοι σκόραραν και πάλι, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 49-43.

Ο Παπανικολάου μπήκε… φουριόζος στην τρίτη περίοδο και με δύο σερί τρίποντα έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 49-49, ενώ και ο Γουόκαπ με ένα ακόμη τρίποντο έβαλε την Εθνική ομάδα μπροστά για το 49-52. Η “γαλανόλευκη” επανήλθε για τα καλά, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να κάνει το 4/4 στα τρίποντα για το 58-60. Το αντιπροσωπευτικό μα συγκρότημα, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο τρίτο δεκάλεπτο, διατηρώντας το προβάδισμα, της για το 71-73.

Στην τέταρτη περίοδο, η Σλοβενία ήταν αυτή που… πήρε τα πάνω της και με σόου του Πρέπελιτς, ο οποίος πέτυχε εννιά πόντους πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ για το 82-78. Oι δύο ομάδες έμειναν πολύ κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, με τον Παπανικολάου να κάνει το 6/6 στα τρίποντα και τον Ντόνσιτς να απαντά για το 89-87. Με ένα επιμέρους 4-0 η “γαλανόλευκη” πέρασε ξανά μπροστά για το 89-91 ενώ στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά της, παίρνοντας τη νίκη με 91-98.

Δεκάλεπτα: 29-22, 49-43, 71-73, 91-98

Ελλάδα (Ιτούδης): Ουόκαπ 15 (2τρ, 7 α), Λαρεντζάκης 6 (1), Παπαγιάννης 8 (3κ), Παπανικολάου 19 (6/6 τρ.), Μήτογλου 13 (1), Ρογκαβόπουλος, Λούντζης 15 (2τρ, 7 α), Αγραβάνης, Καλαϊτζάκης 3, Μποχωρίδης 5 (1), Τσαλμπούρης, Αντετοκούνμπο 14.//Μ