Έγκλημα και τιμωρία

O Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα και ηττήθηκε με 83-82 από τη Βαλένθια, που προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σκορ 3.9″ πριν από το φινάλε, γνωρίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο ΣΕΦ αλλά και στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός (4-2) δεν τα κατάφερε ούτε αυτή τη φορά στο ΣΕΦ, απέναντι στη Βαλένθια εν προκειμένω, και έχασε με 83-82 από τους Ισπανούς (3-3). Έχτιζαν στο πρώτο ημίχρονο… γκρέμιζαν στο δεύτερο οι “ερυθρόλευκοι”, που γνώρισαν δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα, από τα χέρια του Κρις Τζόουνς, ο οποίος είχε 3/3 βολές στα 3.9” για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Κώστας Σλούκας πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά αστόχησε και έτσι οι Πειραιώτες έβαλαν τα χέρια τους και… έβγαλαν τα μάτια τους απόψε (4/11) στο Φάληρο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε… φορτσάτος και με δύο δίποντα του Φαλ και από ένα τρίποντο των Βεζένκοφ και Ουόκαπ πήρε κεφάλι στο σκορ με 10-3. Ο Γουέμπ για τη Βαλένθια με τρίποντο είχε βάλει τη Βαλένθια μπροστά, για λίγο, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Ο Ντούμπλιεβιτς μείωσε σε 10-5, αλλά Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ πέτυχαν από ένα δίποντο ο καθένας και έκαναν το 14-5. Ο Παπανικολάου στα πρώτα λεπτά έκανε τα πάντα στο παρκέ, χωρίς καν να πάρει επιθετική προσπάθεια, αφού είχε 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ και ένα καταπληκτικό μπλοκ! Οι “νυχτερίδες” με 4/5 τρίποντα (Πουέρτο, Γουέμπ, Τζόουνς,Ντούμπλιεβιτς) προσπαθούσαν να μείνουν… ζωντανές κόντρα στους καυτούς Πειραιώτες. Το σκορ ήταν 20-14 τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Πειραιώτες να… τρυπάνε εύκολα την άμυνα των Ισπανών. Οι “ερυθρόλευκοι” έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 28-22 και αν είχαν βγάλει μια-δυο άμυνες σε μακρινά σουτ θα είχαν “χτίσει” πολύ σημαντικότερη διαφορά.

Κάναν – Σλούκας το δίδυμο στα γκαρντ, Λαρεντζάκης, Πίτερς, Μπλακ δίπλα τους και το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου είχε γρήγορο ρυθμό. Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη, καθώς η Βαλένθια έκανε καλή και πιεστική άμυνα στην μπάλα. Ο Μπλακ έκανε το 30-22 με δίποντο και ο Κλαβέρ απάντησε αμέσως για το 30-24. Σλούκας και Κάναν με τρίποντα έστειλαν τη διαφορά στο +10 (36-26) έξι λεπτά πριν τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Δείγμα της αμυντικής βελτίωσης των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα στην 2η περίοδο, είναι ότι σε έξι λεπτά αγώνα δέχτηκε μόλις 5 πόντους από βολές. Με 69% στο δίποντο και με 67% στο τρίποντο, οι Πειραιώτες παρά τα πολλά και εύκολα λάθη τους ήταν μπροστά στο σκορ με 41-30 δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Σλούκας σκόραρε 4 πόντους σερί, δημιούργησε με ασίστ στον Βεζένκοφ και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε να προηγείται με 47-34 στο ημίχρονο επί της Βαλένθια. Εκπληκτικό στατιστικό στα πρώτα 20 λεπτά τα ριμπάουντ: 20 οι “ερυθρόλευκοι”, 5 η Βαλένθια!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς, που έκανε το 47-37. Φαλ (δις) και Βεζένκοφ απάντησαν γρήγορα και έκαναν το 51-37. Ο Παπανικολάου συνέχιζε στο ίδιο τέμπο, έβγαζε τρομερή ενέργεια στην άμυνα και δεν άφηνε τον Πουέρτο να πάρει… ανάσα. Γρήγορο 10-0 της Βαλένθια, μετά το μεγαλύτερο προβάδισμα του Ολυμπιακού στο ματς (+16 με 53-37) και οι “νυχτερίδες” μπήκαν ξανά στο παιχνίδι (53-47). Αγριεμένοι στην τρίτη περίοδο οι Ισπανοί, μείωσαν στους 4 (56-52) και έδειχναν πολύ σκληροί για να “πεθάνουν”. Ο αρχηγός των Πειραιωτών με δύο τρίποντα από το ίδιο σημείο, κράτησε “ζωντανή” την επίθεση της ομάδας του, που είχε “κολλήσει”. Νέο τρίποντο από τον “Παπ”, ένα ο Γουόκαπ και με τον Σλούκα να “νικάει” τον χρόνο, ο Ολυμπιακός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 71-58.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Βαλένθια να μειώνει σε 71-62, χάρη σε δίποντα των Λόπεζ και Αλεξάντερ. Ο Μπλακ απάντησε γρήγορα και έκανε το 73-62. Κλαβέρ και Τζόουνς με τρίποντα μείωσαν στους 7 (77-70) και οι “νυχτερίδες” δεν παρατούσαν το ματς. Δραματικά τα τελευταία λεπτά του ματς, αφου οι Ισπανοί μείωσαν στη μία κατοχή (80-77) και στη στο 1 λεπτό πριν τη λήξη στον 1 πόντο (80-79). Λάθη επί λαθών από τους “ερυθρόλευκους” που δεν είχαν καθαρό μυαλό στο τέλος. Ο Σλούκας έβαλε 1/2 για το +2, για να ακολουθήσει φάουλ του Βεζένκοφ στον Τζόουνς, που πήρε τρεις βολές. Τις έβαλε και τις τρεις για το 83-82, με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ, να πηγαίνει τη μπάλα στο μισό γήπεδο και να την δίνει στον Σλούκα, που πήρε σουτ υπό ασφυκτική άμυνα, για να αστοχήσει και να δώσει στη Βαλένθια τη μεγάλη νίκη μέσα στο ΣΕΦ.

MVP

Οι Κρις Τζόουνς και Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς “πρέπει” να μοιραστούν το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη. Ο Αμερικανός είχε “κρύο αίμα” στο φινάλε, ο Μαυροβούνιος κράτησε την ομάδα του όρθια με τα τρίποντά του και στο τέλος της βραδιάς η νίκη πήγε σε αυτή που ήταν πιο σοβαρή στο τέταρτο δεκάλεπτο, τη Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Φαλ 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 20 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 4 (0/3 τρίποντα)

Βαλένθια (Άλεξ Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ 7 (1), Πουέρτο 3 (1), Πρέπελιτς 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέμπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόπεθ – Αροστέγκι 4 (3 ασίστ), Τζόουνς 17 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 10 (5/7 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 10/15 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 9 κλεψίματα, 20 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 19/32 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 12/14 βολές, 23 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 6 επιθετικά), 24 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ