Έβγαλε αντίδραση με… σούπερ Παπαγιάννη!

Ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στις τρεις διαδοχικές ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη, κι επικράτησε με 86-76 της Μπάγερν Μονάχου, για την 31η αγωνιστική της Euroleague, επαναφέροντας τα… χαμόγελα στις τάξεις του.

Οι “πράσινοι”, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαγιάννη (24 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ), κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες και να βρουν εκ νέου τη ψυχολογία τους εν όψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (31/3, 21:30). Παίζοντας ανά διαστήματα όμορφο μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός υπέταξε την Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ, το οποίο δεν ήταν κατάμεστο, αλλά έδωσε την απαραίτητη ώθηση στο “τριφύλλι” για να βελτιώσει το ρεκόρ του στο 11-20 στην Euroleague.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη άνοιξε το σκορ στο ΟΑΚΑ με χουκ του Παπαγιάννη (2-0), προτού δοθεί η απάντηση με εύκολο δίποντο από τον Τσίταμ. Μετά από άστοχη επίθεση των γηπεδούχων, ο Λι προσπάθησε να κλέψει άμεσα, αλλά δεν τα κατάφερε, δημιουργώντας μειονέκτημα στην άμυνα, το οποίο τιμώρησε με τρίποντο ο Γουέλερ-Μπαμπ (2-5). Εν συνεχεία, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σημαδέψει σωστά τις αδυναμίες στην άμυνα των Βαυαρών με διαδοχικές επιθέσεις, έφτασε τα 4 κερδισμένα φάουλ και πήρε προβάδισμα με σκορ 10-5. Ο Γουέλερ-Μπαμπ έδειχνε σε εξαιρετική κατάσταση στα πρώτα λεπτά και πλήγωνε συνεχώς την άμυνα του “τριφυλλιού”, φτάνοντας τη διαφορά στο καλάθι (12-10). Μετά τα πέντε λεπτά της πρώτης περιόδου, το σκορ εναλλασσόταν για τις δύο ομάδες και αμφότερες ανακτούσαν το προβάδισμα. Οι Βαυαροί πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων πόντων (16-20), χάρη σε τρίποντο του Γουόλντεν. Ένα τρίποντο του Παπαγιάννη έδωσε απάντηση και έφερε το σκορ σε διαφορά ενός διπόντου (20-22), ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτη δεκαλέπτου. Με τρίποντο του Ζίπσερ, οι Βαυαροί αύξησαν τη διαφορά στους έξι πόντους και ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος με 21-27,

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει άμεσα με τρίποντο του Μαντζούκα (24-27) και εν συνεχεία ο Γκουντάιτις έκλεψε την μπάλα και οι “πράσινοι” έκαναν το 25-27 με μία εύστοχη βολή του Π. Καλαϊτζάκη. Ο ίδιος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, καθώς ευστόχησε σε δύσκολο τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης των γηπεδούχων για το 28-27. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε το επί μέρους σκορ της στο 9-0, χάρη σε εξαιρετικό λέι απ του Μποχωρίδη, ο οποίος διαμόρφωσε το 30-27 και έχασε τη συμπληρωματική βολή. Το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι ισοφάρισε (30-30) με τρίποντο του Γουίμπεργκ από τη γωνία και ο Γκουντάιτις έβαλε ξανά σε θέση οδηγού το “τριφύλλι” (32-30). Ο Γκριγκόνις πέτυχε ένα έμμεσο τρίποντο (35-30), αλλά οι Βαυαροί διατηρούνταν κοντά στο σκορ (35-33), κάνοντας δύσκολη τη ζωή των “πρασίνων”. Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ξανά καλύτερη διαφορά στο σκορ. Σε μία φοβερή φάση, ο Γκριγκόνις προσποιήθηκε και έκανε no-look πάσα στον Μαντζούκα, ο οποίος κάρφωσε για το 40-33. Μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Γκριγκόνις ήταν εύστοχος για τρεις κι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (43-33). Οι Βαυαροί ροκάνισαν τη διαφορά και ο Λι διαμόρφωσε με τρίποντο το 48-43 υπέρ του Παναθηναϊκού για το ημίχρονο.

Οι “πράσινοι” άρχισαν με θετικό πρόσημο το δεύτερο ημίχρονο και βρέθηκαν γρήγορα στο +10 (53-43). Ένα τρίποντο του Τόμας για το 56-43, ανάγκασε τον Τρινκιέρι να καλέσει τάιμ άουτ και να αναδιοργανώσει την ομάδα του, παγώνοντας τον ρυθμό που είχε βρει ο Παναθηναϊκός με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προσέφερε και μία εντυπωσιακή φάση αλά NBA. Ο Λι βρέθηκε μόνος του μετά από κλέψιμο, περίμενε τον Μπέικον και ο τελευταίος έκανε εκπληκτικό ανάποδο κάρφωμα για το 58-45. Μετά από λάθος του Γουίλιαμς, η Μπάγερν βρήκε τρίποντο με τον Ομπστ για να μειώσει στο -8 (58-50). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με το ίδιο νόμισμα, χάρη σε τρίποντο του Τόμας (61-50) και εν συνεχεία ο ίδιος ανέβασε κι άλλο τη διαφορά στο 64-50, με έμμεσο τρίποντο (γκολ-φάουλ). Σε ακόμη μία εκπληκτική φάση, ο Λι ύψωσε για τον Παπαγιάννη, ο οποίος κάρφωσε για το 66-50 και ανάγκασε τον Τρινκιέρι να καλέσει νέο τάιμ άουτ. Η ροή της τρίτης περιόδου για το “τριφύλλι”, έθετε… υποψηφιότητα για ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα της φετινής σεζόν. Οι “πράσινοι” συνέχιζαν με το… πόδι στο “γκάζι” κι έβγαζαν εντυπωσιακές φάσεις που έφεραν τους γηπεδούχους στο +19 (69-50). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός έκλεισε την τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 71-54.

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Μπάγερν μείωσε με τρίποντο του Ομπστ σε 71-57, αλλά ο Μαντζούκας φρόντισε να διατηρήσει τη διαφορά στους 17 πόντους, ευστοχώντας σε τρίποντο. Ένα κακό λέι απ του Μποχωρίδη και ένα κάρφωμα του Μπόνγκα στη συνέχεια, διαμόρφωσε το 74-61 και ο Χρήστος Σερέλης κάλεσε τάιμ άουτ. Οι “πράσινοι” έκαναν ορισμένες κακές επιλογές και οι Βαυαροί το εκμεταλλεύτηκαν, μειώνοντας αισθητά το σκορ. Με δύο τρίποντα από Μπόνγκα και Ομπστ, η Μπάγερν Μονάχου έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (74-67), πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεκολλήσει από τους 74 πόντους, χάρη σε τρίποντο που πέτυχε ο Παπαγιάννης από την κορυφή και διαμόρφωσε το 77-74, δίνοντας ανάσα στους γηπεδούχους. Ο υψηλόσωμος σέντερ του “τριφυλλιού”, συνέχισε να δείχνει τις… αρετές του πίσω από τα 6.75μ και με νέο τρίποντο έκανε το 80-67, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 13 πόντους. Ο Παπαγιάννης έκανε… πάρτι και μέσα στη ρακέτα και πέτυχε έμμεσο τρίποντο με γκολ-φάουλ για το 83-69, κάνοντας τον κόσμο να φωνάξει ρυθμικά το όνομά του. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και εν τέλει πήρε τη νίκη με 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76.

Παναθηναϊκός (Χρήστος Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 10 (0/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 11 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 24 (10/10 σουτ, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 5 (1/4 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Τόμας 12 (3/5 τρίποντα), Μπέικον 4 (1/4 σουτ, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (1), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 5.

Μπάγερν Μονάχου (Αντρέα Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουόλντεν 8 (2), Σίλι 9 (0/4 τρίποντα), Γκιφάι 7 (3 ριμπάουντ), Μπόνγκα 5 (1), Λούτσιτς 6 (6 ριμπάουντ), Ομπστ 12 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Τσίπσερ 3 (1), Βίμπεργκ 3 (1), Γκιλέσπι, Τσίταμ 11 (7 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός: Εκτός έδρας με Ολυμπιακό (31/3).
Μπάγερν Μονάχου: Εντός έδρας με Μονακό (31/3).//