Έβαλε φρένο στην Βίρτους η μαχητική Μακάμπι

Η ομάδα του Κάτας πήρε τεράστια νίκη απέναντι στην Ιταλική ομάδα, επικρατώντας με 95-78, βάζοντας τις βάσεις για να καθιερωθεί στις θέσεις που οδηγούν στα play-off της Euroleague.

Για την 20η αγωνιστική της Euroleague, η Μακάμπι ήρθε αντιμέτωπη με την Βίρτους Μπολόνια, σε μια αναμέτρηση που και ο δυο ομάδες ήθελαν την νίκη με σκοπό να καθιερωθούν στην οκτάδα. Στα πρώτα πέντε λεπτά υπήρχαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, με τους Ισραηλινούς να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, χωρίς να τους αφήνουν οι φιλοξενούμενοι. Με τον ταχύτατο ρυθμό που έβαλαν στην αναμέτρηση τα δυο σύνολα, η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη, καθώς έψαξαν μέσα από τα συστήματα τους το σκορ, με την Μπολόνια να έχει προβάδισμα στην πρώτη περίοδο 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό φτιάχνοντας μια διαφορά οκτώ πόντων (28-20). Οι παίκτες του Κάτας έβγαλαν αντίδραση στην επίθεση, αλλά στην άμυνα δεν άλλαξαν πλάνο, καθώς οι Ιταλοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Ο Ισραηλινός τεχνικός μάζεψε τους παίκτες του για να έρθει η ισοφάριση  στο 39-39. Η Μακάμπι πέρασε και μπροστά στο σκορ με 46-45, αλλάζοντας τις ισορροπίες της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι δεν ξέφυγε από αυτό που είχαν δημιουργήσει οι δυο ομάδες, με την Βίρτους να να κάνει ότι είναι δυνατόν για να ανακτήσει το προβάδισμα. Η ομάδα του Μπάνκι δεν είχε σωστές επιλογές στην άμυνα, χωρίς να κάνουν και το καλύτερο τους παιχνίδι οι Σενγκέλια και Ζίζιτς. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κάτας έκλεισαν το σκορ στο 70-60, βάζοντας τις βάσεις για την νίκη στην αναμέτρηση. Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου η Μακάμπι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό απέναντι στους Ιταλούς, πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους με τον Μπόλντγουιν και τον Ντιμπαρτολομέο, ενώ η Βίρτους πήρε τα πάντα από τον Μπελινέλι και τον Κορντινιέ, αλλά περιορίστηκε δημιουργικά. Το σκορ έληξε στο 95-78 με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν μια άκρως σημαντική νίκη, καθώς πλεόν βρίσκεται στην έκτη θέση της Euroleague με την Βίρτους να υποχωρεί στο 14-6.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 46-45, 70-60, 95-78