Έβαλε… φωτιά στη μάχη της παραμονής η Καρδίτσα (video)

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επικράτησε με σχετική άνεση του Απόλλωνα Πάτρας (80-65), στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League, παίρνοντας τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η Καρδίτσα ισοβαθμεί, πλέον, με το Λαύριο, έχοντας ρεκόρ 2-12. Την ίδια ώρα, οι Πατρινοί είναι στην ίδια… μοίρα με τον Ιωνικό (3-11) και πλέον η μάχη της παραμονής έχει πάρει… φωτιά.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν όντας άστοχες, με την Καρδίτσα να προηγείται με 4-2, στο 3′. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν τρόπο να “σπάσουν” την καλή άμυνα της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου, η οποία ανέβασε τη διαφορά (8-2, 6′). Η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα (12-6, 8′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 15-12.

Ο ρυθμός ανέβηκε στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα (23-21, 13′). Στη συνέχεια η Καρδίτσα πάτησε… γκάζι και με ένα καλό σερί ανέβασε τη διαφορά στους εννιά πόντους (33-24, 17′). Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί, καθώς πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι για 16 πόντους (42-26).

Ο Απόλλων Πάτρας μπήκε αποφασισμένος να “ψαλιδίσει” τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και αρχικά το κατάφερε (44-35, 23′). Οι δύο ομάδες απαντούσαν η μία στα καλάθια της άλλης και η διαφορά παρέμενε στους εννιά πόντους (54-45, 27′). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν διαφορά… ασφαλείας, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 61-51 υπέρ τους.

Η Καρδίτσα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και αύξησε τη διαφορά στους 13 πόντους (69-56, 33′). Οι γηπεδούχοι δεν άφηναν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους και διατηρούσαν το διψήφιο προβάδισμα (77-63, 37′). Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έφτασε εν τέλει σε μία άνετη και σημαντική επικράτηση (80-65).//

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65

Καρδίτσα: Εκτός με Προμηθέα (4/2)
Απόλλων Πάτρας: Εκτός με Περιστέρι (4/2)