Έβαλαν πλώρη για μετάλλιο οι απίθανοι Σέρβοι

Ο πρώτος προημιτελικός του Mundobasket 2023 ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Λίγα 24ωρα μετά τη νίκη επί των Αμερικανών, οι Λιθουανοί δεν μπόρεσαν να κοντράρουν την φοβερή ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, που επικράτησε με 87-68 και δείχνει έτοιμη για μεγάλα πράγματα.

Έπειτα από εννέα χρόνια, η Σερβία επιστρέφει σε ημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου και στέλνει μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση με τις εμφανίσεις της, διαψεύδοντας με πειστικό τρόπο, όσους την είχαν ξεγραμμένη χωρίς τους Νίκολα Γιόκιτς και Βασίλιε Μίσιτς. Πλέον, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στη φάση των “4”, ο οποίος θα προκύψει από την αναμέτρηση του Καναδά με την Σλοβενία (06/09, 15:40), ενώ η Λιθουανία προσγειώθηκε απότομα μετά τη μεγάλη νίκη απέναντι στο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο και γυρίζει στο σπίτι της με άδεια χέρια, αλλά έχοντας μία καλή πορεία στις αποσκευές της.

O αγώνας

Ιδανικά ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους Λιθουανούς, που είχαν 4/4 τρίποντα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Βαλαντσιούνας, Μπραζντέικις και Σεντεκέρσκις έφθασαν να προηγούνται με 16-10 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η Σερβία όμως πήρε πολλές λύσεις από τον πάγκο, καθώς η είσοδος των Αβράμοβιτς, Πετρούσεφ και Γκούντουριτς στο παρκέ, άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, με την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να βελτιώνεται και στις δύο πλευρές του παρκέ και να μειώνει σε 25-24 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Σέρβοι διατήρησαν το μομέντουμ του παιχνιδιού και μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι στη δεύτερη περίοδο. Ένα σερί 6-0 τους έφερε μπροστά στο σκορ με 30-25 και έκτοτε δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα. Η Λιθουανία χάλασε αρκετά τα ποσοστά της και οι “πλάβι” που λειτούργησαν καλύτερα, σε σχέση με την αρχή, με τους Μπογκντάνοβιτς και Μιλουτίνοφ στην πεντάδα κατάφεραν να ξεφύγουν. Ο γκαρντ των Ατλάντα Χοκς ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 18 πόντους και ο σέντερ του Ολυμπιακού κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, διαμορφώνοντας το 49-38 στην ανάπαυλα.

Ωστόσο, τα πάντα έμοιαζαν ρευστά, ειδικά από τη στιγμή που η Λιθουανία ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με επιμέρους σκορ 9-3, μειώνοντας σε 47-52, δείχνοντας να ανακτούν ξανά τον έλεγχο του ματς. Παρ’ όλα αυτά το ξέσπασμα των παικτών του Κάζις Μακσβίτις δεν κράτησε περισσότερο. Η άμυνά τους έκλεινε κοντά στο ζωγραφιστό και η Σερβία βρήκε ανοικτά σουτ και τα έβαλε. Εντυπωσιακός ο Στέφαν Γιόβιτς στη τρίτη περίοδο. Ο άλλοτε γκαρντ του Παναθηναϊκού πέτυχε τρία τρίποντα στο διάστημα αυτό και ήταν ο βασικός λόγος για το 73-55 στο 30′.

Με την εικόνα του παιχνιδιού και τη διαφορά στο σκορ, το τελευταίο δεκάλεπτο είχε μόνο διαδικαστικό χαρακτήρα. Μπορεί οι Σέρβοι να πετούσαν… φωτιές στην επίθεση, ωστόσο η άμυνά τους ήταν αυτή, που δεν επέτρεψε στους Λιθουανούς να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης. Μόνο δύο πόντους πέτυχαν στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου και ο Πετρούσεφ με δύο τρίποντα έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της για τους “πλάβι” με το 82-57 στο 34′. Κάπου εκεί, οι Βαλκάνιοι χαλάρωσαν, άνοιξαν το rotation και άρχισαν να σκέφτονται τον ημιτελικό.

Tα δεκάλεπτα: 25-24, 38-49, 55-73, 68-87

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Καρινιάουσκας, Μαλντούνας, Νορμάντας 8 (1), Μπραζντέικις 11 (2), Ντίμσα 3 (1), Γιοκουμπάιτις 13 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ), Κουζμίνσκας 6 (0/5 τρίποντα), Μοτιεγιούνας 2, Σιρβίντις, Βαλαντσιούνας 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Αβράμοβιτς 8 (4 κλεψίματα), Μπογκντάνοβιτς 21 (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νταβίντοβατς 2, Ντόμπριτς, Ν. Γιόβιτς 8 (1), Σ. Γιόβιτς 11 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 1 ,Μιλουτίνοφ 9 (4/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεφ 17 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρίστιτς

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.//ΜΠ.