Υπογραφή νίκης με Αμπρίνες και Λαπροβίτολα

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Καταλανών, οι οποίοι ήταν ασταμάτητοι σε σουτ τριών πόντων και με οδηγό το  επιμέρους σερί 13-0 των τελευταίων λεπτών, επικράτησαν με 77-68 στο “Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας”. Κομβική η παρουσία των δύο παικτών της Μπάρτσα, σε άμυνα και επίθεση.

Παρά τις σημαντικές του απουσίες και τη διαφορά των 15 πόντων, με την οποία βρέθηκε πίσω στα μισά της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός έκανε μία σπουδαία ανατροπή, έχασε όμως τη νίκη στο φινάλε. Καλύτερη η Μπαρτσελόνα στο τέλος, πήρε ένα πολύτιμο διπλό στο κατάμεστο “ΣΕΦ” με κορυφαίο τον Άλεξ Αμπρίνες, ο οποίος πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά. Εξαιρετικός και ο -επίσης εύστοχος- Νίκολας Λαπροβίτολα. Στο 1-1 οι “ερυθρόλευκοι”, που έχουν Αρμάνι εκτός και Παρτίζαν εντός στη “διαβολοβδομάδα” που ακολουθεί.

Αρκετά προβλήματα για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, καθώς παρά το αρχικό 5-4, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και προβλημάτισαν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Τρία λεπτά χωρίς πόντο έμειναν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, που υπέπεσαν σε συνεχόμενα λάθη και η Μπαρτσελόνα το εκμεταλλεύτηκε. Οι “μπλαουγκράνα” πέρασαν μπροστά με 11-5, χτυπώντας κυρίως κοντά στο καλάθι με τους Ντα Σίλβα και Βέσελι, από δημιουργίες του Λαπροβίτολα. Μεγάλη ζημιά έκαναν και τα τρίποντα του Κάλινιτς, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 23-11 στο 9’. Ωστόσο, οι Πειραιώτες με 5-0 σερί στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου κατάφεραν να μειώσουν σε 23-16.

Παρ’ όλα αυτά, το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ άσχημα για τους “ερυθρόλευκους”, που δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, ενώ “πληγώθηκαν” σε υπερβολικό βαθμό από την περιφερειακή τους άμυνα και την ευστοχία των Καταλανών στα μακρινά σουτ. Τέσσερα τρίποντα πέτυχαν οι Αμπρίνες (δύο), Πάρκερ και Λαπροβίτολα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +15 (35-20) για την Μπαρτσελόνα. Το τάιμ άουτ στο σημείο εκείνο φάνηκε να ξυπνάει τους παίκτες του Ολυμπιακού, που έτρεξαν σερί 7-0, μειώνοντας σε 35-27, ενώ κατάφεραν να διατηρήσουν ένα καλό μομέντουμ μέχρι την ανάπαυλα, με τους Μπραζντέικις και Μιλουτίνοφ να ρίχνουν κι άλλο τη διαφορά, διαμορφώνοντας το 40-34 του ημιχρόνου.

Τελείως διαφορετικό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος, σε σχέση με την αρχή του παιχνιδιού, καθώς οι παίκτες του Μπαρτζώκα κυριάρχησαν απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ανατρέποντας πλήρως το σκηνικό του ματς. Με επτά συνεχόμενους πόντους του Κέιναν πήραν το προβάδισμα με 44-42, για πρώτη φορά μετά το 5-4, μόλις 3:13 μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα απάντησε άμεσα με μακρινά σουτ των Γιοκουμπάιτις, Λαπροβίτολα και συνολικό 8-0, για να περάσει και πάλι μπροστά με 50-44. Οι εναλλαγές στο σκορ στο δεκάλεπτο αυτό συνεχίστηκαν με τα σερί των δύο ομάδων. Δέκα συνεχόμενους πόντους από τους γηπεδούχους, που πήραν προβάδισμα με 54-50, με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μιλουτίνοφ, που σήκωσε το ΣΕΦ στο… πόδι, αλλά βρέθηκαν πίσω με 56-54 στο φινάλε της περιόδου.

Μπαίνοντας στη τελευταία περίοδο του αγώνα, κάθε επίθεση και κάθε άμυνα απέκτησαν σημαντικό χαρακτήρα, τόσο για τον Ολυμπιακό, όσο και για την Μπαρτσελόνα, κάτι που έκανε τους παίκτες νευρικούς. Οι Καταλανοί έβλεπαν με δυσκολία το Πειραιώτικο καλάθι, οι Πίτερς και Μπραζντέικις έδωσαν σημαντικές βοήθειες επιθετικά και την κρίσιμη ώρα μίλησε ο Γουόκαπ. Ο διεθνής γκαρντ πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους και το 59-59 έγινε 66-59, 4:28 πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους “ερυθρόλευκους”, παρ’ ότι έδειχναν να έχουν το μομέντουμ. Έλειπε το καθαρό μυαλό και οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 13-0 και πέρασαν μπροστά με 69-66, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Αμπρίνες με τρίποντο τους έδωσε προβάδισμα και με νέο μακρινό σουτ έκανε το 72-66, στο 1:25 πριν τη λήξη. Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε, με τον Ολυμπιακό να μην έχει αντοχές για μία ακόμα ανατροπή και τους Ισπανούς να παίρνουν τη νίκη με 77-68. Σφραγίδα ήττας, αποτέλεσε το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έμειναν ουσιαστικά χωρίς πόντο στα τελευταία 4.28, ενώ η Μπάρτσα ευστοχούσε από το τρίποντο με 15/26 προσπάθειες.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-40, 54-56, 68-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (4/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Κέιναν 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 κλεψίματα), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 5 (1/7 τρίποντα), Φαλ 4, Παπανικολάου 7 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπραζντέικις 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές), Πίτερς 11 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ 10 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 7 (3/4 δίποντα), Βέσελι 8 (3/8 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπριθουέλα, Κάλινιτς 8 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σατοράνσκι 5 (1), Ερνανγκόμεθ (7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 17 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Αμπρίνες 16 (5/7 δίποντα), Πάρκερ 3 (1), Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 10 (2), Πάρα 3 (1)

Ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/39 δίποντα, 7/25 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 26 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 12/23 δίποντα, 15/26 τρίποντα, 8/10 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη