Η Ζαλγκίρις… λύγισε τον Ερυθρό Αστέρα στο τέταρτο δεκάλεπτο

Στην κατάμεστη “Zalgirio Arena” η ομάδα του Μακσβίτις πανηγύρισε το δεύτερο “ροζ φύλλο” στην Euroleague επί των Σέρβων με 79-74 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της διοργάνωσης, με μια εξαιρετική τελευταία περίοδο. Εξαιρετικός για τους νικητές ο Σμιτς με 18 πόντους, ενώ ο Μπουτκσεβίτσιους ήταν παράγοντας του αγώνα με 10 πόντους στα τελευταία 10′.

Αμφότερες οι ομάδες προερχόντουσαν από νικηφόρα πρεμιέρα στην διοργάνωση και θέλησαν να συνεχίσουν τα θετικά αποτελέσματα. Η Ζαλγκίρις… κάλυψε τα καλάθια (δύο μπλοκ από τον Κεβάριους Χέιζ και ένα από τον Εντγκάρας Ουλάνοβας) στο ξεκίνημα και έχοντας υψηλή ένταση στην άμυνα, έβαζε δύσκολα στην κυκλοφορία της μπάλας για τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, στην επίθεση λειτουργούσε σαν καλοκουρδισμένη μηχανή η ομάδα του Μακσιβίτις και με οδηγούς τον Ουλάνοβας και Σμίτς απέκτησε ένα προβάδισμα 10 πόντων (17-7, στο 5′). Οι “ερυθρόλευκοι” της Σερβίας με την παρουσία του Τεόντοσιτς στο παρκέ μείωσαν την διαφορά στους 4 (19-15, στο 9′). Οι γηπεδούχοι είχαν βραχυκυκλώσει στην επίθεση τους και ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να βρίσκει εύκολους πόντους, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 21-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες και δίνοντας έμφαση στις άμυνες τους, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα (25-24, 14′). Ο Αστέρας βρίσκοντας λύσεις από την γραμμή της φιλανθρωπίας και με έξι βολές του Νέιπιερ απέκτησε το μεγαλύτερο του προβάδισμά στον αγώνα (38-30, 19′). Στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι με ένα 5-0, μείωσαν στους τρεις πόντους (38-35) που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με την ίδια ορμή του πρώτου. Με δυο μπλοκ του Χέιζ, που έφτασε τα τέσσερα και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Σμιτς, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, 39-38 στο 23′. Ωστόσο, με οδηγούς τους Μίτροβιτς και Νταβίνοβατς, οι “ερυθρόλευκοι” ξανά πήραν ένα προβάδισμα πέντε πόντων (47-42, 26′). Οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν τη διαφορά (56-50) μέχρι το τέλος της περιόδου, με τη Ζαλγκίρις να έβρισκε λύσεις και από το Έβανς.

Γιεντράιτις, Τεόντοσιτς και Μίτροβιτς έδωσαν λύσεις για την ομάδα του Ιβάνοβιτς και είχαν ένα προβάδισμα εννιά πόντων στις αρχές του 4ου δεκάλεπτου (63-54, 33′). Με επτά συνεχόμενους πόντους από τον Άρνας Μπουτκεβίτσιους και με δυο τρίποντα των Μάνεκ και Σμιτς, οι γηπεδούχοι, έτρεξαν ένα σερί 13-0 και προσπέρασαν για 4 (67-63, 36′). Ο Τεόντοσιτς απάντησε στο τρίποντο του Μάνεκ και έκανε το 72-69 στο 38′. Ωστόσο, ο Μπουτσκεβίτσιους που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της 4ης περιόδου, με ένα φόλοου του έπειτα από το άστοχο τρίποντο του Ουλάνοβας έκανε το 76-72. Ενώ με δυο βολές στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό 79-74.//ΓΓ

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-38, 50-56, 79-74

Ζαλγκίρις Κάουνας (Κάζις Μακσβίτις): Έβανς 8 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 3 (1) , Λεκαβίτσιους , Χέιζ 8 (5 ριμπάουντ) , Γκεντράιτις, Σμιτς 18 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Μπιρούτις 4 (4 ριμπάουντ) , Ντίμσα 2 (3 ασίστ, 3 μπλοκ), Μάνεκ 9 (2), Μπουτκεβίτσιους 12 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Ουλάνοβας 15 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 αίστ)

Ερυθρός Αστέρας (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Τεόντοσιτς 15 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Χάνγκα 6 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Μίτροβιτς 16 (8 ριμπάουντ) , Σιμόνοβιτς 2 (3 ριμπάουντ) , Νέιπιερ 9 (1/5 τρίποντα) , Τόμπι 2, Ίλιτς (5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 8 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ) , Γκεντράιτις 4 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη)