Στον… πόντο νίκησε η Ζαλγκίρις

Στο πλαίσιο του τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης”, η σερβική ομάδα αντιμετώπισε τη λιθουανική, σε μία αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε νικηφόρα για το σύλλογο του Κάουνας, με τελικό σκορ 85-84. Όσο για το μπασκετικό θέαμα; Εν τέλει χωράει μπόλικη σε μία φιλική αναμέτρηση…

Στην Κύπρο φιλοξενήθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες επιπέδου Euroleague, με φόντο την προετοιμασία των ομάδων για την πρεμιέρα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης (05-06/10).

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε πιο δυναμικά, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με διαφορά που άγγιξε τους 7 πόντους (21-14), ενώ από τους 21, ο Σιμόνοβιτς και ο Τόμπεϊ πέτυχαν του 14 μαζί. Στη δεύτερη περίοδο, η Ζαλγκίρις προσπάθησε να γυρίσει το ματς… ανάποδα, με εύστοχα τρίποντα των Μάνεκ, Ουλάνοβας και Λαβρινοβίτσιους, αλλά οι Σέρβοι χειρίστηκαν την κατάσταση, χωρίς να τους περάσουν οι Λιθουανοί. Το σύνολο του Μακσβίτις όμως, μείωσε αναπόφευκτα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 41-37.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, οι Μπουτκεβίτσιους και Μπιρούτις άλλαξαν… το βάρος στο ζύγι και οι ρόλοι αντιστράφηκαν, αφού η Ζαλγκίρις, όχι μόνο πέρασε μπροστά, αλλά βρέθηκε να προηγείται του σκορ ακόμη και με 10 πόντους (58-48, σχεδόν στα μισά της περιόδου). Ο Ερυθρός προσπάθησε να “σβήσει” το διψήφιο χάσμα, αλλά οι Λιθουανοί έλεγξαν την διαφορά και την εκτόπισαν στους 15, σχεδόν δύο λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Παρ’ ολ’ αυτά, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς φρόντισε να αφυπνίσει τους παίκτες του κι εκείνοι μάζεψαν την διαφορά με την ολοκλήρωση της περιόδου, με 69-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός σκόραρε 22 πόντους και μάζεψε στο 84-84 μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα της φιλικής αναμέτρησης, αλλά με εύστοχη βολή του Λούκας Λεκαβίτσιους, η νίκη κρίθηκε στον πόντο και η Ζαλγκίρις επικράτησε με 85-84!//ΓΚ.