“Άλωσε” τη Βιλερμπάν η… επιθετική φαρέτρα του Ζοτς

Το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε της ομάδας του Τι Τζέι Πάρκερ και έφυγε από την Γαλλία με το πρώτο θετικό του αποτέλεσμα για φέτος, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Euroleague, με τελικό σκορ 88-62.

Ο Τζέιμς Νάναλι (11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) πήρε από το χέρι την Παρτιζάν και την οδήγησε στην πρώτη της φετινή νίκη, εκτός έδρας, αφού η Βιλερμπάν δεν μπορούσε να σταθεί μονάχα με τις δυνάμεις του Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό (10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση, με τους Ζακ Λεντέι και Πι Τζέι Ντόζιερ να βγάζουν ενέργεια εξ αρχής. Μάλιστα, αυτό φάνηκε και από το σκορ της πρώτης περιόδου (17-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους (22-13), σχετικά νωρίς, αφού μόλις στο πρώτο λεπτό o 26χρονος γκαρντ/φόργουορντ της σερβικής ομάδας ευστόχησε σε δίποντη προσπάθεια. Με σχεδόν πέντε λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο, ο Ούρος Τριφούνοβιτς σκόραρε πίσω από τα 6.75 μέτρα και έβαλε μπροστά το σύνολο του Ζοτς κατά 13 πόντους (29-16). Η “ψαλίδα” δεν έλεγε να κλείσει και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μακριά έναντι 14 πόντων (43-29).

Η διαφορά έγινε… χάσμα, αφού στην τρίτη περίοδο ο Άλεν Σμάιλαγκιτς δημιούργησε το 49-29. Ο Φρανκ Τζάκσον ήταν ο μοναδικός που έβγαζε λίγη αντίδραση, αλλά δια χειρός Ζακ ΛεΝτέι σημειώθηκε ακόμη και το 38-68, με 3.21 λεπτά να απομένουν. Από το +30 η Βιλερμπάν μείωσε στο +25, με τον Έντουιν Τζάκσον, για την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου (72-48). Δεν άλλαξε τίποτα στην τελευταία περίοδο όσο αφορά τον ρυθμό, αφού οι παίκτες του Πάρκερ δεν κατάφεραν να επανέλθουν ποτέ, αλλά ούτε και να βρουν τρόπο να σταματήσουν την “άλωση” από την Παρτιζάν. Η “αρμάδα” του Ζοτς συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς (29 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και 16 στο τέταρτο), με τελικό αποτέλεσμα 88-62.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 29-43, 48-72, 62-88

Βιλερμπάν (Τι Τζέι Πάρκερ): Σκοτ 9 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Λι 6 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Καχούντι 3 (1), Λοβέρν 3 (0/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λουγουαγού-Καμπαρό 10 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Έντουιν Τζάκσον 5, Ντε Κολό 4 (1/5 σουτ), Εγκμπούνου 6 (3/3 δίποντα), Εντιαγέ, Φρανκ Τζάκσον 16 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές).

Παρτίζαν (Ζελίμιρ Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβράμοβιτς 4 (2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοπρίβιτσα 4, Πάντερ 11 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Νάναλι 17 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τριφούνοβιτς 3 (1), Άντζουσιτς 8, Ντόζιερ 6 (2/7 σουτ), Πονίτκα 2, Καμίνσκι 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).//ΓΚ.