Πρώτη η Ισπανία σε… χιτσκοκικό φινάλε! (video)

Σε ένα ματς-θρίλερ για τον πρώτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ, οι Ισπανοί κατάφεραν να εξασφαλίσουν την πρωτιά, επικρατώντας με 69-72 της Τουρκίας στην Τιφλίδα.

Σε ένα ντέρμπι από την αρχή έως το τέλος, η Ισπανία κατάφερε να… επιβιώσει, λυγίζοντας την Τουρκία στην πέμπτη αγωνιστική ημέρα του Ευρωμπάσκετ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ με 15 πόντους, ενώ δεύτερος ήταν ο Λορέντζο Μπράουν με 11. Για τους Τούρκους πρώτευσε ο Τσεντί Οσμάν με 20 πόντους και ακολούθησε δεύτερος ο Φουρκάν Κορκμάζ με 16.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ, με εξαίρεση το μικρό προβάδισμα που πήραν οι Τούρκοι για το 11-7.  Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ ήταν εξαιρετικός για τους Ισπανούς, καθώς πέτυχε τους πρώτους εννέα πόντους της εθνικής του ομάδας. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με ελαφρύ προβάδισμα για την Τουρκία (18-17). Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν διατήρησε το προβάδισμά της για λίγα δευτερόλεπτα, καθώς στη συνέχεια απάντησε η Ισπανία και πήρε… κεφάλι στο σκορ (23-25). Οι Τούρκοι παρέμειναν στο… σβέρκο των αντιπάλων τους, επιβεβαιώνοντας συνεχώς τη μορφή ντέρμπι του αγώνα, αλλά το σύνολο Σέρτζιο Σκαριόλο διατήρησε το προβάδισμα του και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 34-38 υπέρ της Ισπανίας.

Η έναρξη της τρίτης περιόδου συνοδεύτηκε με άμεση απάντηση της Τουρκίας, φτάνοντας και πάλι στον πόντο (39-40). Εν συνεχεία, μάλιστα, η γειτονική χώρα πήρε ξανά προβάδισμα (48-45), αλλά δεν κατάφεραν να το διατηρήσουν έως το φινάλε του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε μπροστά στο σκορ την Ισπανία με 6 πόντους (50-56). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, που έμελλε να είναι… θρίλερ, η Τουρκία απάντησε με τρίποντο στο ξεκίνημα και μετέπειτα πήρε για ακόμη μία φορά τη… σκυτάλη του οδηγού, τρέχοντας σερί 9-0 (59-56). Οι συνεχείς εναλλαγές του σκορ δεν έλειψαν στο φινάλε του αγώνα, ωστόσο η Ισπανία είχε τον τελευταίο… λόγο και πήρε τη σπουδαία νίκη με 69-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 34-38, 50-56, 69-72