Ποδαρικό με διπλή νίκη…

Η επικράτηση του Ολυμπιακού με 79-74 κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο είχε διπλή αξία καθώς αναρριχήθηκε στη βαθμολογία μετά την απρόσμενη ήττα της Φενέρ από τον Ερυθρό Αστέρα και πάτησε εξάδα. Οι “ερυθρόλευκοι” απέδωσαν εξαιρετικά κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η υπεροπλία στα ριμπάουντ ήταν το κλειδί της νίκης κόντρα στην ομάδα του Μεσίνα που ήταν ανταγωνιστική στα τέλη των δύο ημιχρόνων.

Καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων ο Φαλ ο οποίος κόντρα στην Αρμάνι… ντύθηκε Άγιος Βασίλης και μοίραζε ασίστ, μπλοκ και πόντους σε κρίσιμα σημεία. Από νωρίς ο Ολυμπιακός προσπάθησε να χτίσει διαφορά με σουτ από απόσταση, εκμεταλλευόμενος την άμυνα ζώνης των Ιταλών η οποία δεν δικαίωσε στην αρχή τη φήμη της 4ης καλύτερης στην διοργάνωση. Η τρίποντη… βόμβα του Γουόκαπ πήγε τη διαφορά στο +8 (10-2) στο πρώτο τετράλεπτο και τον Μεσίνα να παίρνει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η επιλογή της Αρμάνι να ψάξει το τρίποντο δεν είχε αποτέλεσμα ειδικά στο πρώτο πεντάλεπτο με 0/4 προσπάθειες.

Αντίθετα, ο Πίτερς με δικό του τρίποντο έφτασε και πάλι στη μέγιστη τιμή διαφοράς με 15-7 (3:40) σ’ ένα χρονικό σημείο όπου ο Μιλουτίνοφ πάτησε για πρώτη φορά παρκέ στο παιχνίδι. Ωστόσο, οι λάθος επιλογές στην επίθεση του Ολυμπιακού, έδωσαν την ευκαιρία στην ιταλική ομάδα, όχι μόνο να μαζέψει τη διαφορά αλλά και να προηγηθεί για πρώτη φορά 18-19 με τη λήξη του δεκαλέπτου. Ένα δίλεπτο συμμετοχής του Τονούτ με έξι πόντους και το σχήμα με τρεις ψηλούς που επέλεξε στο δεύτερο μισό ο Μεσίνα, άλλαξαν σημαντικά την εικόνα των φιλοξενούμενων.

EUROKINISSI

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος του Λαρεντζάκη δεν είχε στόχο μόνο την επιθετική βελτίωση των Πειραιωτών αλλά και την καλύτερη άμυνα, με δεδομένο ότι η Αρμάνι… σημάδευε διαρκώς τον Κέιναν. Το παιχνίδι συνέχισε να βρίσκει τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (24-23) στο 15’ παρά την ξεκάθαρη υπεροχή στα ριμπάουντ (13-6), ο Ολυμπιακός “πλήρωνε” τα ατομικά λάθη και τις πολλές χαμένες δεύτερες επιθέσεις. Η επίδραση του “Λάρι” με το τρίποντο σε συνδυασμό ένα κόψιμο του “Μίλου” και κάρφωμα στην ίδια φάση, έκαναν το ισχνό 31-26 να δίνει… φτερά στα πόδια των γηπεδούχων και το γήπεδο να παίρνει “φωτιά” μετά από ώρα!

EUROKINISSI

Ωστόσο, ο Φλακαντόρι, ήταν η πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση των Ιταλών με 5/5 δίποντα και με βοήθειες στη δημιουργία της Αρμάνι. Το ξέσπασμα που έψαχνε ο Ολυμπιακός για να κλείσει το ημίχρονο με 40-35 το βρήκε μέσα από επί μέρους σκορ 10-2 αλλά και διατήρηση της κυριαρχίας στα ριμπάουντ με 21-10. Μια διαφορά που αιτιολόγησε τους 40 πόντους στην επίθεση, δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ στην επίθεση.

Το ξεκίνημα του ημιχρόνου, βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων (45-35) με σαφώς καλύτερα ποσοστά στην επίθεση. Γεγονός που βοήθησε να χτίσει μεγαλύτερη διαφορά με 56-43 (3:30). Παρά τις αλλαγές σε σχήματα και πρόσωπα, ο Μεσίνα είδε την ομάδα του να κάνει πολλά λάθη και να προσπαθεί να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 15 πόντους για να κλείσει το δεκάλεπτο με 63-50. Και με τη διαφορά στα ριμπάουντ να είναι χαοτική (28-13).

EUROKINISSI

Σημάδια… ανησυχίας στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο ήρθαν στα τελευταία τέσσερα λεπτά μετά από το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο του Μπορτολόνι που έριξε τη διαφορά στο 74-70. Φαλ και Γουόκαπ στο παρκέ αντί Μιλουτίνοφ και Λαρεντζάκη, ήταν η απάντηση του Μπαρτζώκα για να βελτιώσει την… χαλαρή άμυνα. Με χαρακτήρα ντέρμπι στο τέλος, η ισοφάριση σε 74-74 έκανε ακόμα πιο πυκνά τα σύννεφα ανησυχίας στο ΣΕΦ. Το τρίποντο του Γκος έκανε το 77-74 αλλά το τελευταίο δίλεπτο εξακολουθούσε να έχει χαρακτήρα θρίλερ από το… πουθενά. Σειρά, πήρε το “λέι απ” του Πίτερς για να αυξήσει τη διαφορά με 79-74. Σκορ που έμελλε να είναι τελικό και το ποδαρικό ιδανικό για το 2024.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Kέιναν 6 (3/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 16 (4/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοφ 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2 (1/4 σουτ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες 4 (2/6 δίποντα), Μπορτολάνι 11 (3/4 τρίποντα), Τονούτ 13 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Μέλι 4, Νέιπιερ 14 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Χολ 2 (1/6 δίποντα), Χάινς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φόγκτμαν 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/35 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 11/12 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 14 επιθετικά), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 20/34 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 7/7 βολές, 16 ριμπάουντ (12 αμυντικά – 4 επιθετικά), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη, 16 φάουλ