Μια ανάσα από την πρόκριση η Ρεάλ

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 101-90 της Μπασκόνια στο Game 2 και πλέον απέχουν μία νίκη από την πρόκριση στο Final 4 της Euroleague στο Βερολίνο.

Μετρώντας 14/29 τρίποντα, 24 ασίστ, ελέγχοντας την… εναέρια κυκλοφορία (36 έναντι 27 ριμπάουντ) και αρνούμενοι να πάρουν το… πόδι από το γκάζι στην επίθεση, οι Μαδριλένοι πήραν το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, εξασφάλισαν στην τρίτη περίοδο μία διψήφια διαφορά ασφαλείας και δεν κοίταξαν πίσω…

Πολυτιμότερος παίκτης των νικητών ο Φακούντο Καμπάτσο με 24 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ η Ρεάλ τελείωσε τον αγώνα έχοντας συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Ντεκ 10, Πουαριέ 10, Ταβάρες 10, Γιαμπουσέλε 16, Γιουλ 13 και Καμπάτσο 24).

Από τους Βάσκους, που παρατάχθηκαν και πάλι χωρίς τον τραυματία Τσίμα Μονέκε, προσπάθησε ο Βάνια Μαρίνκοβιτς με 20 πόντους. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έμεινε στο παρκέ για 14 λεπτά με απολογισμό 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-40, 74-63, 101-90.//Ν.