Με το… ένα πόδι στο Final-4 η Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε δύσκολα της Ζαλγκίρις Κάουνας στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” με 89-81 και έκανε το 2-0 στη μεταξύ τους προημιτελική σειρά.

Πλέον, το σύνολο του Κάζις Μακσβίτις βρίσκεται… με την πλάτη στον τοίχο, μιας και η Μπαρτσελόνα χρειάζεται μόλις μία νίκη για να προκριθεί στο Final-4. Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το Game 3 που θα διεξαχθεί στις 3 Μαΐου στη “Zalgirio Arena“.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση, παίρνοντας κάποιες μικρές διαφορές στην πρώτη περίοδο (19-14, 8′). Ο Εντγκάρας Ουλάνοβας, παρέα με τον Ίγκνας Μπραζντέικις πρωταγωνίστησαν στην επίθεση, με το σκορ στη συμπλήρωση του δεκαλέπτου να είναι 21-20 υπέρ των Λιθουανών. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους… ισορρόπησαν την κατάσταση, με τη δεύτερη περίοδο να έχει επτά διαφορετικές ισοπαλίες. Ο Γιάν Βέσελι ήταν αυτός που… κουβάλησε τους Καταλανούς, κυριαρχώντας απόλυτα στο ζωγραφιστό. Ο Τσέχος σέντερ έφτασε τους 18 πόντους πριν το ημίχρονο και οδήγησε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-44.

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα το προβάδισμα, οι παίκτες του Μακσβίτις αποδείχθηκαν πολύ… σκληροί για να “πεθάνουν”. Με τον ρυθμό να συνεχίζει να βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα, η Ζαλγκίρις πήρε ξανά… κεφάλι στο σκορ (61-60, 27′). Το αξιοσημείωτο ήταν πως 11 διαφορετικές αθλητές των φιλοξενούμενων -δηλαδή όσοι αγωνίστηκαν- είχαν σκοράρει. Για την Μπαρτσελόνα, ο Νίκολα Μίροτιτς… ανέβηκε και έφτασε τους 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-66). Ο Μαυροβούνιος με ισπανικό διαβατήριο ήταν αυτός που πήρε… από το χεράκι τους “μπλαουγκράνα” στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οδηγώντας τους με ασφάλεια στο τελικό 89-81 που έφερε το 2-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-44, 68-66, 89-81

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Σανλί 2 , Βέσελι 26 (10/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ) , Μαρτίνεθ , Κάλινιτς 8 (2), Σατοράνσκι 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαπροβίτολα 5 (1/3 τρίποντα, 11 ασίστ) , Αμπρίνες 5 (1/6 τρίποντα) , Τόμπι , Κούριτς 6 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Γιοκουμπάιτις 9 (3 ασίστ) , Μίροτιτς 22 (5/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) , Νάτζι

Ζαλγκίρις Κάουνας (Κάζις Μακσβίτις): Τέιλορ 7 , Γκεντράιτις 2 , Λεκαβίτσιους 5 (1) , Χέιζ 3, Σμιτς 8 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Μπιρούτις 10 , Μπραζντέικις 20 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές) , Πολονάρα 2 (4 ριμπάουντ) , Ντίμσα 4 , Μπουτκεβίτσιους 7 , Ουλανόβας 13 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)