Ήττα-σοκ για την Ολίμπια Μιλάνο στη Γαλλία

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έχασε με 81-77 από τη Βιλερμπάν στην “LDLC Arena” για την 27η αγωνιστική της Euroleague και οι ελπίδες της για είσοδο στο πλέι ιν δέχθηκαν ισχυρό πλήγμα.

Η Ολίμπια Μιλάνο έκανε μία ήττα εντελώς εκτός προγράμματος, από τη μέχρι πρότινος ουραγό της κατάταξης. Οι Ιταλοί έπεσαν στο 11-16 και απέχουν κατά δύο νίκες από την 10η Βαλένθια. Από την άλλη, οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 6-21 και άφησαν μόνη τελευταία την Άλμπα Βερολίνου. Πολυτιμότερος του αγώνα αναδείχθηκε ο Ζοφρί Λοβέρν με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στα πρώτα λεπτά επικρατούσε η… ισορροπία, με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι στο σκορ. Αυτό άλλαξε στο φινάλε τη πρώτης περιόδου, όταν η Βιλερμπάν ξέφυγε και με ένα σερί 8-0 έφτασε στο +9 (22-13). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου και μείωσαν στο σουτ (26-24, 13′), όμως ακολούθησε νέο… γαλλικό κύμα. Με τον Λοβέρν να πρωταγωνιστεί, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 11 πόντους (35-24, 18′). Ωστόσο, οι παίκτες του Μεσίνα απάντησαν με ένα επί μέρους 11-4 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 39-35.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό, με το σύνολο του Πουπέ να διατηρεί το προβάδισμά του. Οι Λο και Χολ ξεχώριζαν επιθετικά για την Ολίμπια, η οποία διατηρούνταν κοντά στο σκορ, όμως δεν μπορούσε να προσπεράσει. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους Γάλλους στο +4 (60-56). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν να προηγούνται με 16 (78-62, 35′). Ωστόσο, οι Ιταλοί απάντησαν με ένα επί μέρους 15-2 και έφεραν το ματς στο… σουτ (80-77), δεκαπέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Λο πήρε αμαρκάριστο τρίποντο στην εκπνοή, αλλά αστόχησε, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 81-77 μετά από ένα φάουλ που έγινε.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 39-35, 60-56, 81-77

Βιλερμπάν (Πιερίκ Πουπέ): Σκοτ 12 (5 ριμπάουντ), Τόμας, Λι 5, Καχούντι 4, Λοβέρν 17 (4 ριμπάουντ), Λουαού-Καμπαρό 7 (5 ριμπάουντ), Τζάκσον 2, Ντε Κολό 13 (3/8 τρίποντα), Λάιτι 3, Εντιαγέ 9 (6 ριμπάουντ), Γιάκοβ 9

Ολίμπια Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Λο 15 (3/7 τρίποντα), ΜακΓκρούντερ 9, Πόιθρες, Μπορτολάνι, Μέλι 4, Ρίτσι 4, Χολ 19 (5/9 τρίποντα), Σιλντς 9 (9 ριμπάουντ), Χάινς 11, Φόγκτμαν 6 (5 ριμπάουντ)