Η Μπάρτσα νίκησε τον Καμπάτσο | Η Άλμπα… έκλεψε τη νίκη στο φινάλε

Με δύο πολύ συναρπαστικές αναμετρήσεις, οι οποίες είχαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ και κρίθηκαν στα τελευταία τους λεπτά, ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής της Euroleague.

Πιο συγκεκριμένα, παρά την τρομερή εμφάνιση του Φακούντο Καμπάτσο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 85-79. Με αυτή τους τη νίκη, οι Καταλανοί έπιασαν τη Μονακό στην 3η θέση με ρεκόρ 19-10 και πλέον απέχουν μία νίκη από τη 2η Ρεάλ Μαδρίτης και δύο από τον 1ο Ολυμπιακό. Ταυτόχρονα, στο Μόναχο, η Μπάγερν ηττήθηκε από την Άλμπα Βερολίνου με 76-75, χάρη σε ένα καλάθι που μπήκε μόλις 1,3″ πριν το φινάλε.

Μπαρτσελόνα – Ερυθρός Αστέρας 85-79

Στη Βαρκελώνη, οι “μπλαουγκράνα” είχαν ένα καλύτερο ξεκίνημα από τους αντιπάλους τους. Ο Νίκολα Μίροτιτς τους οδήγησε σε ένα γρήγορο +6 (15-9), όμως οι Σέρβοι δεν είχαν σκοπό να… πουλήσουν φθηνά το τομάρι τους. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκαναν σερί 16-5 και βρέθηκαν στο +5 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους… αφυπνίστηκαν και εν τέλει κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-36.

Η τρίτη περίοδος μπήκε με τους γηπεδούχους να φτάνουν έως και το +11 (50-39), όμως και πάλι ο Αστέρας φώναξε “παρών”. Με τον Καμπάτσο να κάνει… ότι θέλει στο παρκέ, αλλά και τον Μπεν Μπέντιλ να δίνει σημαντικές βοήθειες, ήρθε ένα σερί 18-7 για να φέρει… ισορροπία (57-57) στα 30′. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι Καταλανοί πάτησαν το πόδι στο… γκάζι και δεν κοίταξαν πίσω. Ο Γιάν Βέσελι… ανέβηκε επιθετικά και μαζί με τον Μίροτιτς έβαλαν την Μπάρτσα ξανά στο +10 (69-59) με ένα σερί 12-2. Ο “Φάκου” επιχείρησε μία τελευταία φορά να επαναφέρει τους φιλοξενούμενους στο ματς και… το έκανε (78-76), αλλά η ψυχραιμία των Γιοκουμπάιτις και Κάλινιτς οδήγησε την ομάδα του Σάρας στη νίκη με 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-36, 57-57, 85-79

Μπάγερν Μονάχου – Άλμπα Βερολίνου 75-76

Το πρώτο δεκάλεπτο του γερμανικού “εμφυλίου” άνηκε πλήρως στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να φτάσουν στο +6 σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις (14-8, 20-14). Ο Μάοντο Λο ήταν αυτός που ξεχώριζε, με τους πρωτευουσιάνους να φτάνουν έως και το +9 (38-29) λίγο πριν το ημίχρονο. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι όμως έκαναν ένα 8-0 σερί λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια, κατεβάζοντας τη διαφορά στον πόντο (38-37).

Οι Βαυαροί ευτύχησαν και να περάσουν μπροστά στο σκορ στην αρχή του δευτέρου μέρους (47-46, 26′), με τον Κόρι Γουόλντεν να πρωταγωνιστεί. Το ματς ωστόσο μετατράπηκε σε… ντέρμπι, μιας και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά. Οι Μπόνγκα και Γκιφάι πήραν αρκετές πρωτοβουλίες στην επίθεση για τους γηπεδούχους, όμως με πέντε λεπτά στο ρολόι συνέχιζε να υπάρχει… ισορροπία (69-69). Η Μπάγερν έφτασε στα 6″ πριν το φινάλε όντας στο +1 (75-74), όμως ο Λο έβγαλε… λαγό από το καπέλο του στην τελευταία επίθεση της Άλμπα, δίνοντας μία φανταστική ασίστ στον Βέτσελ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 76-75 με ένα εύκολο κάρφωμα.//

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 37-38, 58-56, 75-76