Η Μονακό άλωσε το Τελ Αβίβ και πήρε… ματς μπολ!

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς επικράτησε της Μακάμπι στην “Μενόρα Μιβτάχιμ Αρένα” με 83-78, κάνοντας μπρέικ στο μπρέικ και πλέον προηγείται με 2-1 στη σειρά έχοντας την ευκαιρία να την τελειώσει σε δύο μέρες.

Πραγματοποιώντας μία… μεστή εμφάνιση, η Μονακό πήρε εκ νέου το πλεονέκτημα έδρας αλλά τώρα πια μπορεί να “καθαρίσει την μπουγάδα” στο Game 4. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, μιας και τελείωσε με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε κάτι παραπάνω από 32 λεπτά.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα άνηκε ολοκληρωτικά στον Τζέιμς. Ο Αμερικανός γκαρντ κατάφερε να φορτώσει με 18 πόντους το αντίπαλο καλάθι, μοιράζοντας ταυτόχρονα και δύο ασίστ. Οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν με… νύχια και με δόντια κοντά στο σκορ, παρά την εξωφρενική αστοχία τους στα σουτ έξω από τη γραμμή των 6 μέτρων και 75 εκατοστών (1/10). Μάλιστα, οι Ισραηλινοί κατάφεραν στις αρχές τις δεύτερης περιόδου να επιστρέψουν από το -9 (17-8), ισοφαρίζοντας σε 24-24. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το… πόδι στο γκάζι και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-32.

Ο Μπόνζι Κόλσον πήρε αρκετές πρωτοβουλίες επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο, συμβάλλοντας τα μέγιστα στο να μειωθεί η διαφορά (57-53, 29′). Από πλευράς Μονακό, ο Τζέιμς περιορίστηκε σε σημαντικό βαθμό, με τον Τζόρνταν Λόιντ να… βγαίνει μπροστά. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-57 υπέρ των Μονεγάσκων. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς κατάφεραν να διαχειριστούν την κατάσταση και την… καυτή ατμόσφαιρα, χάρη στην επιθετική βοήθεια των Οκόμπο και Μοτιεγιούνας (72-63, 37′). Τα τελευταία δύο λεπτά μετατράπηκαν σε… “foul game”, με τους φιλοξενούμενους να είναι ψύχραιμοι και να κλείνουν το ματς με το υπέρ τους 83-78, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Μακάμπι για ένα σπουδαίο “comeback”.//Α.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 32-41, 57-60, 78-83

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όντεντ Κάτας): Μπράουν 12 (0/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μπάλντουιν 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 7 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σόρκιν 3, Ντιμπαρτολομέο 9 (3/7 τρίποντα), Χίλιαρντ 6 (1), Κοέν, Πόιθρες 5, Νίμπο 3 (7 ριμπάουντ), Κόλσον 17 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές).

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Μπράουν 11 (4 ριμπάουντ), Οκόμπο 12 (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Λόιντ 15 (3), Μπλόσομγκεϊμ 2 (5 ριμπάουντ), Ντιάλο 9 (1/6 σουτ), Μοτιεγιούνας 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουαταρά 2, Χολ 2 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 21 (3/8 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη).