Απόδραση από τη Σερβία για τη Μονακό (video)

Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να περάσουν νικηφόρα από την “Stark Arena” (82-76), με τον Μαίκ Τζέιμς να λαμβάνει την επιθετική μπαγκέτα στο ντεμπούτο του Κέμπα Γουόκερ, όσο η φαρέτρα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς περιοριζόταν στον Ρόκας Γκιεντράιτις.

Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχθηκε την Μονακό στην Σερβία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Euroleague, με την πρώτη “διαβολοβδομάδα” να μας προσφέρει ωραίο μπασκετικό θέαμα. Για την ακρίβεια, ο Λιθουανός φόργουορντ των γηπεδούχων μας πρόσφερε αρκετό από αυτό και η σερβική ομάδα έκανε το 2-1 (νίκες – ήττες). Ταυτόχρονα, το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς πανηγύρισε για πρώτη φορά φέτος.

Η Μονακό ξεκίνησε πιο δυναμικά, με ένα επιμέρους σκορ 4-0, δια χειρός Μοτεγιούνας και Τζέιμς, αλλά η ομάδα του Ιβάνοβιτς αντέδρασε με έτερο σερί (5-0, με 7.06 να απομένουν). Ωστόσο, στα μισά της πρώτης περιόδου, ο Ντιαλό έκανε το 11-7, αλλά ο Γκιεντράιτις απάντησε με δύο σερί τρίποντα, διαμορφώνοντας το 13-11, 3.22 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Νέντοβιτς και Νέιπιερ πήραν την “σκυτάλη” και έχτισαν την μεγαλύτερη διαφορά μέχρι στιγμής, η οποία άγγιζε τους 9 πόντους, με την περίοδο να τελειώνει στο 23-14.

Νόντα Χολ και Μάικ Τζέιμς μάζεψαν την διαφορά στους 4 (25-21), στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου. Μάλιστα, ο Αμερικανός γκαρντ μείωσε ακόμη και στους 3 (29-26, με 5.14 να απομένουν για το ημίχρονο) με εύστοχο τρίποντο, ενώ με ένα ακόμη του Γιακουμπά Ουαταρά έφερε το σκορ στο 29-29, 4.31 πριν την λήξη του πρώτου μισού. Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι έως το τέλος, με τον Τζοέλ Μπολομπόι να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους και εκείνοι πήγαν στα αποδυτήρια με το 44-38.

Το στατιστικό που ξεχώρισε στο ημίχρονο, είναι τα 15 λεπτά συμμετοχής του Ρόκας Γκιεντράιτις, ο οποίος μέτρησε 18 πόντους, με 4/5 τρίποντα. Το ίδιο ποσοστό πίσω από τα 6.75 μέτρα είχε και ο Μάικ Τζέιμς, σε 17 λεπτά συμμετοχής, έχοντας σκοράρει 12 πόντους.

Στην περίοδο, ο Τζον Μπράουν έβαλε μπροστά την Μονακό (45-44), αλλά οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να βαδίζουν μαζί στο σκορ, προσπερνώντας η μία την άλλη, με διαφορά μεταξύ ενός και τριών πόντων. Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, ο Κέμπα Γουόκερ σκόραρε το πρώτο του καλάθι στην Euroleague και μάλιστα με… βολή! Ο Αμερικανός άλλοτε NBAer είχε 2/2 και έκανε το 54-53 για την Μονακό. Ο Τζοέλ Μπολομπόι όμως, σκόραρε για τον Ερυθρό Αστέρα και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 64-63, με μικρό προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους.

Ο Άλφα Ντιαλό έκανε το 66-63 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, αλλά ο Άνταμ Χάνγκα έβαλε μπροστά ξανά τους γηπεδούχους, με τρίποντο (67-66, με 7.17 να απομένουν). Για κακή τύχη του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Μάικ Τζέιμς έβαλε μπροστά την ομάδα του για 4 πόντους, αφού με δίποντό του έκανε το 74-70, αλλά ο Ρόκας Γκιεντράιτις μείωσε στους 2 με βολές, με 2.12 να απομένουν. Ο Τζον Μπράουν μίλησε όμως την ύστατη στιγμή και έκανε το ταμπλό να γράψει 76-72 και από εκεί και πέρα ο Μοτεγιούνας το έφτασε ακόμη και στο +7 (81-74). Ωστόσο, οι δυνάμεις του Ερυθρού Αστέρα δεν άντεξαν άλλο και η αναμέτρηση έληξε με σκορ 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-38, 63-64, 76-82

Ερυθρός Αστέρας (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Λαζάρεβιτς, Τεοντόσιτς 3 (1/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Χάνγκα 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Νταβιντόβατς 3 (1), Μίτροβιτς 6, Σιμόνοβιτς 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Νέιπιερ 7 (2/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 λάθη), Τόμπι, Μπόλομποϊ 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ίλιτς, Νέντοβιτς 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκιεντράιτις 20 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές)

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μπλόσομγκεϊμ, Μπράουν 11 (5/7 δίποντα), Ντιάλο 12 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κορνέλι 5 (1), Τζαϊτέ, Γουόκερ 2, Μοτιεγιούνας 9 (4/5 δίποντα), Ουατάρα 6 (2), Χολ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 18 (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ)