Από την κόλαση στον παράδεισο. Θρυλέοντας κατασπάραξε τη Μονακό!

Με εξωπραγματικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβλήθηκε των Μονεγάσκων με 76-62, πανηγυρίζοντας την πρόκριση της στον μεγάλο τελικό της Κυριακής, εκεί όπου περιμένει το νικητή του ζευγαριού Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης.

Στον μεγάλο τελικό της Κυριακής προκρίθηκε ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες, παρά το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, μπήκαν ψυχωμένοι στο δεύτερο και με ένα επιμέρους 27-2 (!) στην τρίτη περίοδο πήραν τα ηνία (66-53), δεν κοίταξαν ποτέ πίσω πανηγυρίζοντας τη νίκη με 76-62 κόντρα στην Μονακό.

Με νευρικότητα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι “ερυθρόλευκοι” αφού σε 3:30′ δεν είχαν καλάθι εντός πεδιάς. Η Μονακό με τους Μοτιεγιούνας, Λόιντ και Μπράουν προηγήθηκε με 6-1. Ο Κέιναν έδωσε λύση για την ομάδα του Μπαρτζώκα έξω από τα 6,75 για το 6-4. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα και με πόντους του Μοτιεγιούνας διαμόρφωσαν το 10-6 στο 6′. Ο Ολυμπιακός είχε 1/8 σουτ και 3/8 βολές σε 7 λεπτά. Ο Μάικ Τζέιμς πυροβολούσε από τα 9 μέτρα για το 15-8 στο 8′. Ο Σάσα Βεζένκοφ απάντησε για το 15-11, αλλά ο Τζέιμς είχε… κέφια για το 18-11, φτάνοντας τους 8 πόντους. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έπαιζε εξαιρετικά στην επίθεση και με κάρφωμα του Τσίμα Μονέκε έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 6, 20-14.

Με ένα 8-2 σερί ξεκίνησε την περιόδο ο Ολυμπιακός με τους ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ να σκοράρουν και τους “ερυθρόλευκους” να ισοφαρίζουν σε 22-22. Ο Λόιντ με πέντε συνεχόμενους πόντους και ο Μπράουν με σουτ μέσης απόστασης έκαναν το 29-25. Η Μονακό διατηρούσε τα ηνία, παίζοντας εξαιρετική άμυνα πάνω στους Πειραιώτες, που ήταν ξεκάθαρο πως δεν είχαν καθόλου ρυθμό. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της με καλάθι του Τζέιμς για το 33-26. Σκυτάλη από τον Αμερικανό πήρε ο Έλι Οκόμπο, ο οποίος με 5 διαδοχικούς πόντους έδωσε έδωσε διψήφιο προβάδισμα στη Μονακό, 38-28. Το ημίχρονο έκλεισε με τρεις βολές του Τζέιμς για το 41-29. Η ομάδα του Μπαρτζώκα παρόλο που εκτέλεσε 18 φορές από την γραμμή της φιλανθρωπίας, αστόχησε στις μισές. Νούμερο απαγορευτικό για ημιτελικό Euroleague.

Το πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημίχρονο ήταν μία… ερυθρόλευκη ραψωδία. Η ελληνική ομάδα, παίρνοντας την ώθηση από τον κόσμο της, έτρεξε ένα 14-0 με τους Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φάλ και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα, 43-41 στο 25′. Η Μονακό βρήκε πόντους με τον Οκόμπο για το 43-43. Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εξωπραγματική, ασκούσε τεράστια πίεση, αναγκάζοντας τη Μονακό στο ένα λάθος μετά το άλλο. Παπανικολάου, Κέιναν και Βεζένκοφ σκόραραν διαμορφώνοντας το 49-43 με ένα επιμέρους 20-2 σερί. Η ορμή του Ολυμπιακού ήταν τεράστια, ο Γουόκαπ μοίραζε την μία ασίστ μετά την άλλη και οι Πειραιώτες πήραν διψήφια διαφορά, 53-43. Όλα πήγαιναιν περίφημα για τους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με σουτ του Λαρεντζάκη από τα 10 μέτρα για το 56-43, με επι μέρους το ασύλληπτο 27-2!

Η Μονακό ξεκίνησε με τέσσερις πόντους του Οκόμπο την τελευταία περίοδο, μειώνοντας στους 11, 58-47. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρήκε λύσεις και με καλάθι του Χολ έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά για το 58-49. Τζέιμς και Οκόμπο, κατέβασαν περισσότερο την διαφορά για το 60-53 στο 34′. Ο Ολυμπιακός έβαλε στην εξίσωση τον Μουστάφα Φαλ που ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες. Ο Γάλλος κάρφωνε διαρκώς για το 66-55. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διαχειριστούν το προβάδισμα τους, φτάνοντας στη νίκη-πρόκριση με 76-62.