Ανατροπή… ανάσα για την Παρτίζαν

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ για μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης, επικράτησε με 96:91 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και πήρε μια σημαντική νίκη, που τη φέρνει κοντά στην “8αδα”.

Παρόλο που ο -μέχρι πρότινος- MVP της Παρτίζαν στην Euroleague, Κέβιν Πάντερ, δεν έπαιξε στα συνηθισμένα του επίπεδα, οι Σέρβοι βρήκαν τον τρόπο και ανέτρεψαν το παιχνίδι, με την ομάδα του Όντετ Κάτας να μην μπορεί να αντιδράσει στην τέταρτη περίοδο. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Ντάντε Έξουμ (21 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), σημαντική η συνεισφορά των Ζακ ΛεΝτέι (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο) και Ματίας Λεσόρ (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 τάπα).

Η Μακάμπι ξεκίνησε την αναμέτρηση με περισσότερη ενέργεια και προηγήθηκε με 9:3, στο 2′. Η Παρτίζαν, όντας εύστοχη στα σουτ τριών πόντων, ισοφάρισε (13:13, 5′), όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι… κεφάλι στο σκορ (21:16, 7′). Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την ομάδα του Όντετ Κάτας να προηγείται με 26:22.

Με τέσσερις γρήγορους πόντους οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (26:26, 12′), με τους Ισραηλινούς να ξαναμπαίνουν μπροστά στο σκορ (35:30, 14′). Χίλιαρντ και Μπόλντγουιν ανέβασαν τη διαφορά στους επτά πόντους (44:37, 16′). Στη συνέχεια η Παρτίζαν ανέβασε ρυθμό και το ημίχρονο τελείωσε, με τη διαφορά στον πόντο, υπέρ της Μακάμπι Τελ Αβίβ (50:49).

Οι δύο ομάδες, στην τρίτη περίοδο, επέλεγαν πιο ορθολογικές επιθέσεις και δεν είχαν πολλές προσπάθειες πίσω από τα 6,75 μ. (58:55, 23′). Ο Πάντερ μείωσε στον πόντο (60:59), όμως ο Μπόλντγουιν απάντησε με “γκολ-φάουλ” (63:59, 25′). Η Παρτίζαν ισοφάρισε με τρίποντο του Νάναλι (66:66, 28′) και προσπαθούσε να προηγηθεί για πρώτη φορά μετά την αρχή του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Σέρβους να είναι μπροστά (69:68).

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς μπήκε… φορτσάτη στην τελευταία περίοδο και με δύο εύστοχα τρίποντα πήγε στο +7 (75:68, 31′). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα με “σκληρή” άμυνα (77:72, 34′). Στη συνέχεια η Μακάμπι δεν έβρισκε αντίδραση και η διαφορά ανέβηκε στους εννιά (86:77, 37′). Η Παρτίζαν, εν τέλει, κατάφερε να πάρει τη νίκη (96:91) και να πλέον βρίσκεται μία… ανάσα από τις θέσεις που οδηγούν στα playoffs.

Ο MVP

Ο Ντάντε Έξουμ ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων, καθώς “ώθησε” την ομάδα του στην ανατροπή, με τη συμπαράσταση των ΛεΝτέι και Λεσόρ. Ο Αυστραλός γκαρντ/φόργουορντ τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Δεκάλεπτα: 22:26, 49:50, 69:68, 96:91

Παρτίζαν (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 21, Πάντερ 13, Σμάιλαγιτς 9, Παπαπέτρου, Έξουμ 21, Νάναλι 6, Γκλας, Λεσόρ 16, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 2, Μάνταρ 8

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όντετ Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 8, Μπόλντγουιν 23, Μάρτιν, Σόρκιν 10, ΝτιΜπαρτολομέο, Χίλιαρντ 14, Κοέν, Χόλινς, Πόιθρες 16, Νέμπο, Κόλσον 17.//