Άλωσε το Βελιγράδι η Μπαρτσελόνα | Νίκη 8αδας η Μπασκόνια

Με δύο αναμετρήσεις που είχαν τεράστια σημασία όσον αφορά τις ομάδες, αλλά και την κατάταξη των πλέι οφ, ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα της 31ης αγωνιστικής της Euroleague.

Παρτίζαν – Μπαρτσελόνα 80-89

Στο Βελιγράδι, οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο ολόκληρης της πρώτης περιόδου, βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με έως και έξι πόντους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετικό, με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να αντιστρέφουν την κατάσταση, κυρίως χάρη στους Πάντερ και Έξουμ. Το ημίχρονο τελείωσε με τους Σέρβους στο +1 (45-44). Όμως, απ’ ότι φάνηκε μάλλον άργησαν λίγο να βγουν από τα αποδυτήρια, μιας και η “Μπάρτσα” 17-4 για να ξεφύγει με 12 πόντους (61-49) στο 27′.

Ο Λαπροβίτολα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής σε εκείνο το χρονικό διάστημα. Η Παρτίζαν κατάφερε να μειώσει στους τρεις (66-63) στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ο Έξουμ όμως δεν άφησε την ανατροπή να ολοκληρωθεί και… κουβάλησε την ομάδα του προς τη νίκη, βάζοντας συνεχόμενα σημαντικά καλάθια. Εν τέλει ο μαθητής (Γιασικεβίτσιους) επικράτησε του δασκάλου (Ομπράντοβιτς) με 89-80. Πολυτιμότερος αναδείχθηκε ο Λαπροβίτολα με 23 πόντους και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-44, 58-66, 80-89

Μπασκόνια – Άλμπα Βερολίνου 93-87

Στη Βασκονία, η πίεση… κυρίευσε τους παίκτες του Πεναρόγια, οι οποίοι ωστόσο επικράτησαν. Παρά το γεγονός ότι έφτασαν στο +10 (23-13) στα τέλη της πρώτης περιόδου, δέχθηκαν γρήγορα ένα σερί 11-2 στο φινάλε της. Οι Γερμανοί βρήκαν το ρυθμό τους στη συνέχεια και κατάφεραν να πάρουν εκείνοι διψήφια διαφορά (38-27). Αυτή περιορίστηκε στους τέσσερις (48-44) στο ημίχρονο, όμως η εικόνα του αγώνα έδειχνε πως το “πρέπει” βάραινε τους γηπεδούχους.

Με τους Κότσαρ και Τόμπσον να πρωταγωνιστούν, η Μπασκόνια κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-67). Το σκορ έμεινε… κοντά, όμως η Άλμπα δεν είχε τον παίκτη που θα πάρει -και θα βάλει- τα μεγάλα σουτ. Δεν ίσχυε το ίδιο όμως και για την ισπανική ομάδα, η οποία έδειξε ψυχραιμία όταν έμεινε πίσω με 81-80 λίγο πριν το τέλος, έκανε ένα σερί 9-0 και επικράτησε με 93-87. Με αυτόν τον τρόπο πήρε τη 16η νίκη της στη σεζόν, έχοντας πλέον μία παραπάνω από Ζαλγκίρις και Έφες. Πολυτιμότερος αναδείχθηκε ο Κότσαρ με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-48, 68-67, 93-87