Eurocup: Άντεξε στην Τουρκία η Μπανταλόνα

Ματς με εξαιρετικό ενδιαφέρον και που τα περισσότερα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες επιφύλασσε η αγωνιστική στο Eurocup.

H Παρί Σεν Ζερμέν επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και δεν δυσκολεύτηκε καθόλου κόντρα στην Γουλβς, ενώ σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Μπούντουτσνοστ.

Γουλβς – Παρί

Η γαλλική ομάδα μπήκε καλύτερα από τους γηπεδούχους στο παιχνίδι, και αυτό φάνηκε εξ αρχής, αφού οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν αμέσως μία διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων. Πιο συγκεκριμένα, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-13. Το ίδιο… βιολί συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τον Γιουσκεβίτσιους να κάνει την διαφορά… διπλάσια(44-22), 5:30 πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, το α’ μισό ήρθε 58-35.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η Γουλβς δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να σταματήσει την Παρί. Μπορεί η οικοδέσποινα ομάδα να σκόραρε 23 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δέχθηκε 22! Έτσι, το μόνο που κατάφερε πριν την τέταρτη περίοδο ήταν να ρίξει την διαφορά κατά… έναν πόντο (81-58)! Στα εναπομείναντα δέκα λεπτά όμως, η επισκέπτρια ομάδα ήταν… τρένο δίχως φρένα, σκοράροντας συνολικά στην αναμέτρηση 110 πόντους (τελικό σκορ 110-79).

Μπεσίκτας – Χουβεντούτ Μπανταλόνα

Τα δύο σύνολα ξεκίνησαν με ίδιο ρυθμό, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 15-14. Ωστόσο, η ισπανική ομάδα δημιούργησε μία διαφορά τάξεως 7 πόντων (34-27), δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μισού, δια χειρός Τάιλερ Κουκ. Το α’ μισό όμως, έληξε 37-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, τουρκική ομάδα δεν κατάφερε να αντισταθεί στην… επιθετική φαρέτρα της Μπανταλόνα, με αποτέλεσμα να μείνει έξω στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (62-55). Τι και αν κατάφερε να γυρίσει και να πιέσει, δείχνοντας πως δεν τα έχει παρατήσει, ο Αντρέα Φελίζ έβαλε τέλος στα “όνειρα” των γηπεδούχων, σκοράροντας 21 πόντους και λήγοντας την αναμέτρηση με τελικό σκορ 85-81.

Λιετκαμπέλις Πανεβέζις – Μπούντουτσνοστ

Ελάχιστα πιο επιβλητικό το τέμπο της Πανεβέζις από εκείνο της Μπούντουτσνοστ στην έναρξη του παιχνιδιού. Πιο συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, με σκορ 21-18, ενώ στο δεύτερο, η ομάδα από του Μαυροβούνιο “μάζεψε” και ισοφάρισε στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με σκορ 37-37. Ο Μακκίνλεϊ Ράιτ, ευστόχησε σε νεκρό χρόνο και “έγραψε” το 39-37, για τους φιλοξενούμενους.

Ερχόμενοί από τα αποδυτήρια, η Λιετκαμπέλις έχασε… σημαντικό έδαφος, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 61-54 και παρά το γεγονός ότι πλησίασε στο τελευταίο δεκάλεπτο, “δέχθηκε” την ήττα, με αποτέλεσμα 83-81.

Τσεντεβίτα Ολύμπια – Χαποέλ Τελ Αβίβ

Μιλάμε για ματς… μιας ταχύτητας. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στην πρώτη περίοδο, η οποία “είδε” τον φωτεινό πίνακα να γράφει 18-17, υπέρ των φιλοξενούμενων. Το ισραηλινό σύνολο προσπάθησε να φτιάξει μία διαφορά, αλλά έμεινε στο +4 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45-41).

Η Τσεντεβίτα επέστρεψε από τα αποδυτήρια όντας… πιο νωχελική, δεχόμενη την διαφορά των 10 πάντως στην ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου (69-59). Δεν απέμεινε κουράγιο, θέληση και ενέργεια στην τελευταία περίοδο, μένοντας χωρίς λύσεις. Για αυτό, η Χαποέλ έφυγε από την Σλοβενία με το +15 (95-80).

Τρέντο – Ράτιοφαρμ Ουλμ

Η φιλοξενούμενη ομάδα, ερχόμενη από την Γερμανία, έφερε μαζί της… ταραχές. Αν και κατάφερε να δημιουργήσει μια απόσταση 8 πάντως στην ολοκλήρωση της πρώτος προόδου (21-13), δεν κατάφερε να το συντηρήσει ή να το επεκτείνει στην δεύτερη. Πιο συγκεκριμένα, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-42, υπέρ της Ράτιοφαρμ, με την Τρέντο να μαζεύει… από νωρίς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα και στην τρίτη περίοδο, η Ράτιοφαρμ κατάφερε όμως να ισορροπήσει και το ματς να πάρει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Το τέλος του τρίτου 10λέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 63-63.

Στην τελευταία περίοδο το ματς είχε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο. Έστω και με εύθραυστη διαφορά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα για να φτάσουν τελικά στη νίκη με 85-83, καθώς έμειναν ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα τους ματς.