Τα… χρειάστηκε η Κροατία (video)

Με αγχωτικό τρόπο, σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που εξελίχθηκε σε… ντέρμπι, η “Χρβάτσκα” κατάφερε να κερδίσει την πολύ μαχητική Εσθονία του τρομερού Κότσαρ με 73-70 και υπό το βλέμμα των Ντιρκ Νοβίτσκι και Στόγιαν Βράνκοβιτς.

Για το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στον όμιλο της Ελλάδας στο Eurobasket, στο “Μεντιολάνουμ Φόρουμ” του Μιλάνο η Κροατία χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα κατάφερε να “υποτάξει” την αντίσταση της μαχητικής Εσθονίας στις λεπτομέρειες με 73-70 και να κάνει το 2-1 σε νίκες ενώ οι Εσθονοί έμειναν στο 0-3.

O αγώνας:

Στο πρώτο δεκάλεπτο πιο δυνατά ξεκίνησε η Εσθονία τρέχοντας ένα σερί 10-0 (3-10) αναγκάζοντας τους Κροάτες σε 8 λάθη στα πρώτα 10 λεπτά με το σύνολο του Μουλαουμέροβιτς να βρίσκει τα πατήματα του επιθετικά και να κλείνει την περίοδο μπροστά με 20-16. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και υπήρξαν πολλά χαμένα σουτ. Η Κροατία κρατούσε μια μικρή διαφορά έξι πόντων στα 19′ με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο +4 (33-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο, με οδηγό τον Κοτσάρ η Εσθονία έφτασε το παιχνίδι στον πόντο (45-44) αναγκάζοντας τον Μουλαουμέροβιτς να καλέσει έξαλλος τάιμ άουτ. Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν έδωσε ανάσα 5 πόντων στην Κροατία (51-46) με την 3η περίοδο να τελειώνει με 53-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Κροατία συνέχισε να “νιώθει την ανάσα” των Εσθονών που πλησίασαν και πάλι στον πόντο. Ο Ντάριο Σάριτς έβαλε ένα καθοριστικό τρίποντο για το 66-61 αλλά ο εκπληκτικός Κότσαρ με 4 σερί δικούς του πόντους έφερε το παιχνίδι ξανά στον πόντο (66-65) με τρία λεπτά να απομένουν. Με 9,3″ και στο 70-67 ο Σάριτς έκανε φάουλ σε προσπάθεια τριπόντου του Τζόεσαρ που έχασε όμως την πρώτη βολή και με 2/3 έκανε το 70-69. O Tζέιλεν Σμιθ με 2/2 βολές έκανε το 72-69 με 7″. Στα 5″ ο Βένε ευστόχησε στην πρώτη βολή (72-70), έχασε εσκεμμένα την δεύτερη και ο Σάριτς με μία δικιά του βολή έγραψε το τελικό 73-70.

Ο MVP:

Ο Ντάριο Σάριτς διακρίθηκε για τους νικητές με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 33-29, 53-48, 73-70.