Συνεχίζει ακάθεκτη η Ισπανία

Τη δεύτερη και μάλιστα άνετη νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η “Φούριας Ρόχας”, η οποία επικράτησε με το εμφατικό 90-64 της Γεωργίας του Ηλία Ζούρου και δεσπόζει ήδη στην κορυφή του πρώτου ομίλου της Eurobasket.

Μετά από την εύκολη επικράτηση της Ισπανίας κόντρα στη Βουλγαρία του Σάσα Βεζένκοβ, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο της Γεωργίας στη δεύτερη μέρα του Eurobasket επικρατώντας με το εμφατικό 90-64.

Το ματς άρχισε με τις δυο ομάδες να μην έχουν γρήγορο ρυθμό και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχει πολύ σκορ εκατέρωθεν. Με πρωταγωνιστές τους Ρούντι Φερνάντεζ και Γουίλι Ερνανγκόμεθ, η Ισπανία πήρε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα πέντε αγωνιστικά λεπτά (9-13), ωστόσο η Γεωργία αντέδρασε. Με ένα τρίποντο του Σανάτζε και ένα καλάθι του Σερμαντίνι, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-16 που ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Με παρόμοιο τρόπο άρχισε και η δεύτερη περίοδος της αναμέτρησης. Οι δυο ομάδες είχαν χαμηλά ποσοστά έξω από τα 6,75 μέτρα, ωστόσο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου κατάφεραν να κρατήσουν τους Ισπανούς μακριά από τη ρακέτα τους. Η “Φούριας Ρόχας” κατάφερε να πάρει “αέρα” έξι πόντων (23-29, 15′) χάρη στο τρίποντο του Πραντίγια. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι “πάτησαν το πόδι στο γκάζι” για τα εναπομείναντα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και με πρωταγωνιστές τους Αροστέγκι και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά στους 9 πόντους (40-31) για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Με ένα γρήγορο σερί, οι Ισπανοί κατάφεραν να “εκτοξεύσουν” τη διαφορά στους 13 πόντους (31-44) και έδειξαν τις διαθέσεις τους για το δεύτερο μέρος. Η Γεωργία βρήκε κάποιες λύσεις κυρίως από τους Σανάτζε και Μαμουκελασβίλι, ωστόσο το συγκρότημα του Σκαριόλο ήλεγχε το ρυθμό και το προβάδισμα του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο είχε απόλυτο κυρίαρχο τη “Φούριας Ρόχας”, η οποία “έκλεισε” την τρίτη περίοδο με το +24 (47-71).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Ισπανοί “άνοιξαν το rotation” τους και πέρασαν αναπληρωματικούς παίκτες, χωρίς όμως να ρίχνουν τον αγωνιστικό ρυθμό τους. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 90-64 για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, η οποία έκανε το 2/2 στον πρώτο όμιλο του Eurobasket και “έπιασε” κορυφή στο βαθμολογικό πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 47-71, 64-90

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Ανδρονικασβίλι 13 (5/8 δίποντα), Μπεκαουρι, Μπερισβίλι 3, Μπιτάτζε, Μποκολισβίλι 5 (1), Μπουρχανάντσε 6 (1), Χιντσαράντζε 2, Μαμουκελασβίλι 10 (3/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 6 (1), Σανάτζε 9 (3), Σερμαντίνι 10 (4/6 δίποντα), Τσιντσάντζε

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπριθουέλα 7 (1), Μπράουν 5 (1), Ντίαθ 8 (2), Φερνάντεθ Ρ 8 (2), Φερνάντεθ Χ 2, Γκαρούμπα, Ερνανγκόμεθ Γ 14 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ Χ 9 (1), Λόπεθ-Αροστέγκι 9 (4/4 δίποντα), Πάρα 8, Πραντίγια 12 (2), Σάιθ 8.