Σκανδιναβικό “πάρτι” πρόκρισης

Η Φινλανδία συνέτριψε την ανήμπορη να βγάλει αντίδραση σε όλο το παιχνίδι Ολλανδία με 88-67 και είναι προς στιγμήν τρίτη στον όμιλο της Πράγας αναμένοντας το Ισραήλ-Τσεχία για να μάθει αν θα είναι αυτή ο αντίπαλος της εθνικής μας στους “16” του Eurobasket.

Στον πρώτο χρονικά αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου, από τον οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας στην φάση των “16” του Eurobasket, οι Φινλανδοί ήταν σαρωτικοί και είχαν ένα εύκολο απόγευμα  κόντρα στην Ολλανδία καθώς επικράτησαν με το ευρύ 88-67.

Ο αγώνας:

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με ένα γρήγορο σερί 8-0 για τους Φινλανδούς (10-2) οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15 πόντους (26-11). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σκανδιναβοί πάτησαν περαιτέρω το “γκάζι” φτάνοντας στο +20, (39-19) και έκλεισαν το ημίχρονο άνετα μπροστά στο σκορ με 48-31.

Στην επανάληψη η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει με τους Ολλανδούς να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν, το 69-40 στο 27′ αποτέλεσε την ύψιστη τιμή της διαφοράς και το δεκάλεπτο έκλεισε με 76-49. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το ματς ολοκληρώθηκε με την άνετη επικράτηση της Φινλανδίας με 88-67.

O MVP:

Ο Λάουρι Μάρκανεν πρόλαβε να γίνει ο πολυτιμότερος του αγώνα με 22 πόντους και 3 ριμπάουντ σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής

Τα δεκάλεπτα:26-11,48-31,76-49,88-67.