“Στραβοπάτημα” για Σλοβενία

Την πρώτη της “γκέλα” πραγματοποίησε η ομάδα του Σέκουλιτς, η οποία γνώρισε την ήττα με 97-93 από τη Βοσνία στη “Λάνξες Αρένα” για την τρίτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου στο Eurobasket.

Στο 2-1 βρίσκεται πλέον τόσο η Σλοβενία, όσο και η Βοσνία, καθώς ο Λούκα Ντόντσιτς και η “παρέα” του σήμερα βρέθηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό, γνωρίζοντας την ήττα με 97-93 στην Κολωνία για την τρίτη “στροφή” του δεύτερου γκρουπ της διοργάνωσης. Οι Ρόμπερσον και Μούσα αποτέλεσαν τους κορυφαίους παίκτες των νικητών, με τον Νούρκιτς να προσφέρει πολύτιμη βοήθεια.

To ματς άρχισε με γρήγορο ρυθμό και τρομερή ευστοχία από τους παίκτες της Βοσνίας. Γρήγορα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-0, ωστόσο η Σλοβενία αντέδρασε και ισοφάρισε στο πέμπτο λεπτό σε 10-10 με πρωτεργάτες τους Μπλάζιτς και Τόμπι. Οι Σλοβένοι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (19-14, 7′) χάρη στην εκτελεστική “δεινότητα” του Γκόραν Ντράγκιτς. Η ομάδα του Αντίς Μπετσίραγκιτς αντέδρασε και κατάφερε να πλησιάσει και πάλι στο σκορ. Οι τυπικά γηπεδούχοι όμως είχαν τις λύσεις με τη δημιουργία του Ντόντσιτς και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το +6 υπέρ τους (32-26).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τους Βόσνιους να βρίσκουν λύσεις πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερσον. Έτσι, ισοφάρισαν σε 32-32, ωστόσο η ομάδα του Σέκουλιτς “έτρεξε” ένα 8-0 σερί (40-32, 14′) αποκτώντας διαφορά… ασφαλείας. Η Βοσνία βρήκε λύσεις και από παίκτες που πέρασαν από τον πάγκο, όπως είναι ο Χαλίλοβιτς και έτσι άμεσα κατάφερε να πλησιάσει ξανά στο σκορ. Παρά το γεγονός πως οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με οκτώ πόντους διαφορά (52-44) λίγο πριν την ανάπαυλα, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο +3 για την ομάδα του Σέκουλιτς, καθώς ο Μούσα με πέντε διαδοχικούς πόντους (52-49) έκανε το ματς ντέρμπι ξανά ενόψει του δεύτερου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τη Βοσνία να ανακτά το προβάδισμα χάρη στα εύστοχα τρίποντα των Ρόμπερσον και Μούσα (52-55, 22′). Το ματς παρέμεινε ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, με τις δυο ομάδες να χάνουν και να κερδίζουν συνεχώς το προβάδισμα. Οι παίκτες του Σέκουλιτς είχαν τον έλεγχο του ματς χάρη στη δημιουργία του Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος παρέμεινε άστοχος όμως. Οι Βόσνιοι λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, “πάτησαν το πόδι στο γκάζι” και με πρωταγωνιστές τους Νούρκιτς και Βράμπατς, έφεραν το ματς στον πόντο (73-72) και όλα θα κρινόντουσαν στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο του παιχνιδιού.

Οι παίκτες του Μπετσίραγκιτς έδειξαν τις διαθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου χάρη στις προσπάθειες του Γκέγκιτς. Ο Γκόραν Ντράγκιτς πρωταγωνιστούσε στο τέλος για τους Σλοβένους, καθώς κρατούσε την ομάδα του συνεχώς κοντά στο σκορ. Η Βοσνία έδειξε την επιθυμία της να κερδίσει το παιχνίδι, όταν στις κρίσιμες βολές, οι Άτιτς και Ρόμπερσον παρέμειναν ψύχραιμοι και έτσι η Σλοβενία πραγματοποίησε την πρώτη της… γκέλα στο τουρνουά, γνωρίζοντας την ήττα με 97-93.

Ο MVP

Κορυφαίος για τους νικητές σήμερα ήταν ο Ντζάναν Μούσα, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους, πήρε πέντε ριμπάουντ και μοίρασε ισάριθμες ασίστ. Πρώτος σκόρερ της Βοσνίας ήταν ο Τζον Ρόμπερσον, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 32-26, 52-49, 73-72, 93-97