“Σόκαρε” τους Ισπανούς και “κοιτάει” πρόκριση

Το Βέλγιο κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη κόντρα στη “Φούριας Ρόχας” με 83-73 για την τρίτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Eurobasket.

Οι Βέλγοι “έσπασαν” το σερί που “έχτισε” η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, επικρατώντας με 83-73 στη “Tbilisi Sports Palace”. Πλέον, οι δυο ομάδες έχουν ρεκόρ 2-1 και το Βέλγιο βρίσκεται όλο και πιο κοντά να πάρει το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το Βέλγιο άρχισε δυναμικά την αναμέτρηση πετυχαίνοντας σουτ τριών πόντων δια χειρός Ζιλέ, ωστόσο οι Ισπανοί αντέδρασαν με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Ερνανγκόμεθ και τον Λορένζο Μπράουν. Λίγο αργότερα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα χάρη στη δημιουργία του Μπακό και την εκτέλεση του Ζιλέ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Βέλγους να έχουν το ισχνό προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (11-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τις δυο ομάδες να εξακολουθούν να είναι άστοχες και το σκορ παρέμενε χαμηλό. Στο 14′, η “Φούριας Ρόχας” ισοφάρισε σε 17-17 με τρίποντο του Χάιμε Φερνάντες. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έτρεξε ένα σερί 12-0 (26-17, 16′). Οι παίκτες του Ντάριο Γκιέργκια αντέδρασαν με πρωτεργάτες τους Ζιλέ και Λεκόμτ. Μάλιστα, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, πήραν το προβάδισμα με 32-31. Οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την Ισπανία να προηγείται με 33-32 χάρη σε μια προσπάθεια του Γουίλι Ερνανγκόμεθ.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τις δυο ομάδες να βρίσκουν καλύτερο επιθετικό ρυθμό και είχαν καλύτερες λύσεις σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο του ματς. Στο 25′, ο Λεκόμτ έδωσε “αέρα” τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (39-43), ωστόσο η Ισπανία “έτρεξε” ένα γρήγορο 7-0 σερί (46-43, 27′). Οι Βέλγοι στο τέλος της τρίτης περιόδου “έσφιξαν” την άμυνά τους και κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ (49-54, 29′). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν “βραχεία κεφαλή” στο προβάδισμα (54-57).

Παρά το γεγονός πως η “Φούριας Ρόχας” δεν είχε καλά ποσοστά στην επίθεσή της, κατάφερε στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου να πάρει ξανά το προβάδισμα υπέρ της (69-68, 35′). Το Βέλγιο περίπου δυο λεπτά πριν το φινάλε, κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους διαφορά (73-78) χάρη σε ένα καλάθι που πέτυχε ο Λεκόμτ. Oι Ισπανοί έχασαν ελεύθερα σουτ, ο Λεκόμτ ευστόχησε σε ακόμα ένα τρίποντο και κάπως έτσι το Βέλγιο πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 83-73 για την τρίτη στροφή του Eurobasket.

O MVP

Κορυφαίος για τους νικητές σήμερα ήταν ο Εμμανουέλ Λεκόμτ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, μετρώντας 6/12 δίποντα, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ζιλέ, ο οποίος πρόσθεσε 14 πόντους με δυο τρίποντα.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Μπριθουέλα 6 (2/3 δίποντα), Μπράουν 11 (2/6 δίποντα, 8 ασίστ), Ντίαθ 1, Φερνάντεθ Ρ 2, Φερνάντεθ Χ 5, Γκαρούμπα 6, Ερνανγκόμεθ Γ 18 (8/12 δίποντα), Ερνανγκόμεθ Χ 11 (2/5 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγκι 7 (1), Πάρα 3 (1), Πραντίγια 3

ΒΕΛΓΙΟ: Μπακό 10 (4/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπλέιζενμπεργκ 3, Ντε Ζουβ 2, Ζιλέ 14 (2), Λεκόμπτ 20 (6/12 δίποντα), Λίμπερτ 2, Μουέμα 6 (1), Ομπασοχαν 11 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα) Τάμπου 6 (2), Τούμπα 1, Βανβιν 8 (2)

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 33-32, 54-57, 73-83