“Πάρτι” για Πονίτκα-Σλότερ και νίκη για Πολωνία

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε την πορεία της στο Eurobasket 2022 η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς μιας και επικράτησε της Τσεχίας με 99-84 στην “O2 Arena” της Πράγας.

Σε ένα ματς στο οποίο… κυριάρχησαν για τρία δεκάλεπτα συνολικά, οι Πολωνοί δε θα μπορούσαν να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ο Τόμας Σατοράνσκι ήταν ανέτοιμος (έμεινε στις 6 ασίστ με 0 πόντους) και εν τέλει δεν βοήθησε ουσιαστικά την Εθνική του Ομάδα, η οποία μένει πίσω στη μάχη της πρόκρισης.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην Πολωνία. Οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 16-4 στο ξεκίνα και… ξέφυγαν στο σκορ. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ματέους Πονίτκα, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει τους 13 πόντους. Η κατάσταση άλλαξε άρδην στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τους Τσέχους να “ξυπνούν”. Η διαφορά έφτασε στον έναν πόντο (40-39) χωρίς να ξεχωρίζει κάποιος. Άλλωστε, η ομάδα του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ έχει αποδείξει ότι παίζει αλτρουιστικό μπάσκετ. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι ο – ανέτοιμος – σούπερ σταρ της, Τόμας Σατοράνσκι περιορίστηκε σε ένα εκτελεσμένο σουτ, αλλά μέτρησε έξι ασίστ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, με σκορ 46-46.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πολωνοί πήραν από νωρίς κάποια προβαδίσματα, χωρίς να ξεφεύγουν με διψήφια διαφορά στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά, στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν. Οι Πονίτκα και Σλότερ έκαναν… πάρτι με 26 και 23 πόντους αντίστοιχα και η διαφορά ξέφυγε στο φινάλε. Το τελικό σκορ ήταν 99-84, με τους Τσέχους πλέον να βρίσκονται σε δύσκολη θέση ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 46-46, 69-63, 99-84