“Χάλκινη” Γερμανία κόντρα στην μαχητική Πολωνία (video)

Η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ ολοκλήρωσε την εξαιρετική της παρουσία στο φετινό Eurobasket νικώντας με 82-69 στον μικρό τελικό στην “Mercedes-Benz Arena”, ανεβαίνοντας έτσι στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Σε έναν αγώνα που δεν ήταν όσο εύκολος θα περίμενε κανείς, οι οικοδεσπότες σφράγισαν την πορεία τους με το χάλκινο μετάλλιο. Μάλιστα, πρόκειται για το πρώτο τους μετά από 17 χρόνια όταν είχαν κατακτήσει το ασημένιο το 2005 μετά την ήττα από την Ελλάδα στον τελικό. Από την άλλη, οι Πολωνοί απέδειξαν ότι δεν βρέθηκαν τυχαία στα ημιτελικά, όμως, εν τέλει περιορίστηκαν στην τέταρτη θέση.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν αρκετά κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Οι Πολωνοί αποδείχθηκαν πολύ πιο ανταγωνιστικοί από το αναμενόμενο, μετά τη συντριβή στον ημιτελικό. Ωστόσο, οι Γερμανοί είχαν – με εξαίρεση το πρώτο καλάθι – μονίμως το προβάδισμα. Οι παίκτες του Μίλισιτς δεν μπορούσαν καν να ευστοχήσουν σε κάποιο σουτ έξω από τα 6.75μ. Από την άλλη, με τον Ντένις Σρέντερ να πρωταγωνιστεί, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα ξέσπασμα στο τέλος του ημιχρόνου και ξέφυγαν στο +13 (36-23) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Με τον Σοκολόφσκι να ξεχωρίζει, οι τυπικά – αλλά και ουσιαστικά – φιλοξενούμενοι “ανέβηκαν” επιθετικά και κατάφεραν να μειώσουν λίγο τη διαφορά. Παράλληλα, μετά τα 10 συνεχόμενα άστοχα τρίποντα στο πρώτο μέρος, μέτρησαν 4/9 σε οκτώ αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε… ντέρμπι για τα καλά. Ο Γκάρμπατζ έβαλε δύο πολύ μεγάλα τρίποντα φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (59-59) με 7:30 στο ρολόι. Ο ρυθμός άνοιξε απότομα με τις δύο ομάδες να βρίσκουν συνεχόμενα σουτ αλλά αυτό ευνόησε τους παίκτες του Χέρμπερτ. Σρέντερ και Βόιντγκμαν κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ στα τελευταία λεπτά “σφραγίζοντας” τη νίκη της “μάνσαφτ” με 82-69.

Ο MVP

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν για άλλη μια φορά ο Ντένις Σρέντερ. Ο γκαρντ των Λος Άντζελες Λέικερς τελείωσε το ματς με 25 πόντους, 6 ασίστ και 7/10 σε 32:32.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-23, 54-49, 82-69