“Άνετη” και ωραία η Σερβία στην πρεμιέρα της στο Eurobasket (video)

Δε δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα της η παρέα του Νίκολα Γιόκιτς και επικράτησε με 100-76 της Ολλανδίας, που είχε όμως πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο.

Η Σερβία νίκησε εύκολα την τυπικά φιλοξενούμενη Ολλανδία στη δική της πρεμιέρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μπάσκετ. Η ομάδα το Πέσιτς πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ, με τους Γιόκιτς και Μαρίνκοβιτς να σκοράρουν από τις δημιουργίες του Μίσιτς και τον Νίκολα Κάλινιτς στην άμυνα να θωρακίζει τη ρακέτα των Σέρβων.

Από την άλλη πλευρά οι Ολλανδοί παρά τα εξαιρετικά ποσοστά που είχαν στο τρίποντο (52%), δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα λάθη της Σερβίας, ακόμη και όταν μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά, ούτε τα χαμηλά ποσοστά της στις βολές (71%) και δικαιολογημένα γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο τουρνουά.

Κορυφαίοι για τη Σερβία οι Γιόκιτς (19π./6ρ./4α.) και Μίσιτς με double-double (15π./12α.), ενώ από κοντά ακολούθησε και ο Μαρίνκοβιτς (18π.). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντε Γιονγκ (28π.) στο τελευταίο του μεγάλο τουρνουά με τους Ολλανδούς.

Οι Σέρβοι μπήκαν με συγκλονιστική ορμή στην αναμέτρηση, θέλοντας να δείξουν ποιος θα είναι το αφεντικό. Με τις προσπάθειες των Γιόκιτς και Μαρίνκοβιτς, καθώς και τη δημιουργία του Μίσιτς, η ομάδα του Πέσιτς είχε σκοράρει 22 πόντους σε 6′ λεπτά (22-13). Οι Ολλανδοί δυσκολεύονταν ιδιαίτερα να περάσουν τη μπάλα στο ζωγραφιστό, όπου πέρα από τον MVP του ΝΒΑ δέσποζε και η παρουσία στην άμυνα του Κάλινιτς.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αναζήτησαν λύσεις από το μακρινό σουτ, όπου είχαν το συγκλονιστικό 67% στο 15′, αλλά οι Σέρβοι σκόραραν με όποιο τρόπο ήθελαν και διατηρούσαν σε διψήφια νούμερα τη διαφορά (38-26 στο 15′). Η Ολλανδία διατήρησε τα υψηλά ποσοστά στο τρίποντο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, όμως η ομάδα του Πέσιτς συνέχιζε να βρίσκει λύσεις και πήγε στο +13 στα αποδυτήρια (51-38).

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η Ολλανδία προσπάθησε και μάζεψε τη διαφορά στο -8, καθώς η Σερβία έκανε αρκετά λάθη και είχε σημαντικά χαμηλό ποσοστό στις βολές (50%). Γρήγορα όμως με ένα ξέσπασμα έφτασαν τη διαφορά στο +16 (70-54 στο 27′). Στη τελευταία περίοδο λίγα πράγματα άλλαξαν, με τον Πέσιτς να δίνει και ανάσες σε βασικούς, χρησιμοποιώντας όλους τους διαθέσιμους παίκτες του, για το τελικό 100-76.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 51-38, 75-61, 100-76.