Πρώτη και καλύτερη με Γιάννη ρέκορντμαν (video)

Η Ελλάδα εξασφάλισε την πρωτιά στον τρίτο όμιλο του Eurobasket μετά τη νίκη με 99-79 επί της Ουκρανίας, ούσα η πρώτη ομάδα στη διοργάνωση με το 4/4 μέχρι τώρα. Ασύλληπτος ξανά ο Αντετοκούνμπο με ρεκόρ πόντων στην Εθνική ομάδα.

Η Εθνική μας αρνείται να χάσει. Η “γαλανόλευκη”, παρόλο που ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και ξέφυγε στο σκορ, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα. Οι Ουκρανοί έβρισκαν λύσεις με πόντους κοντά στη ρακέτα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και έκλεισαν το ημίχρονο στο +7.

Η τρίτη περίοδος όμως ήταν αυτή που έδωσε την εκτόξευση στην Ελλάδα. Ο Αντετοκούνμπο (41 πόντους) με προσωπικό ξέσπασμα και με τις δημιουργίες του Καλάθη (7 ασίστ) και το σκοράρισμα του Ντόρσει (13 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο όλοι) έδωσαν τη δυνατότητα στην Εθνική μας να κλείσει το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 32-11 και να δείξει ποιος είναι το… αφεντικό της αναμέτρησης και του ομίλου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, καθώς η Ελλάδα διατηρούσε μια διαφορά άνω των 15 πόντων, ενώ πέρασε και τους 20, για το τελικό 99-79.

Κορυφαίος για την Εθνική μας ομάδα ο “Greek Freak” με νέο ατομικό ρεκόρ πόντων (41). Από κοντά, οι Καλάθης (13π. 7α.), Σλούκας (7π., 3α.), Ντόρσεϊ (13π.), καθώς και οι Παπαπέτρου, Παπανικολάου και Παπαγιάννης στην άμυνα. Από τους Ουκρανούς ξεχώρισαν οι Σανόν (16π.), Λεν (10π., 8ρ.) και Μιχάλιουκ (16.π).

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε εξαιρετικά σε επίθεση και άμυνα με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει 7 πόντους σε δυόμιση λεπτά (7-0 στο 3′). Σταδιακά οι Ουκρανοί έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και με δικό τους αναπάντητο 8-0 μείωσαν στο καλάθι (12-10 στο 5′). Οι αλλαγές του Δημήτρη Ιτούδη έδωσαν πνοή στην Ελλάδα με τον Γιάννη να συνεχίζει απτόητος στην επίθεση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όμως, δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην άμυνα στο pick and roll με το δεκάλεπτο να λήγει στο 23-20.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Ουκρανία πέρασε μπροστά στο σκορ με ένα επιμέρους 5-0, στο έβδομο τρίποντο που δοκίμασαν στην αναμέτρηση και τον Μπομπρόβ να σημαδεύει σωστά (23-25 στο 12′). Ο coach Ιτούδης συνέχισε τις αλλαγές ψάχνοντας να βρει λύση στις συνεργασίες των Σανόν και Λεν, που πλήγωναν το ζωγραφιστό της Ελλάδας. Οι Ουκρανοί διατηρούσαν βραχεία κεφαλή στο σκορ, με τον πάγκο της Εθνικής μας να διαμαρτύρεται για τρία αντιαθλητικά φάουλ πάνω στον Αντετοκούνμπο και τελικά να δίνεται το ένα. Μάλιστα οι παίκτες του Μπαγκάτσκις πήραν προβάδισμα 7 πόντων (37-44 στο 19′), βρίσκοντας λύσεις και από τα 6,75. Το ημίχρονο έληξε στο 39-46 και την Ελλάδα να έχει 27% στο τρίποντο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ως ντέρμπι, με την Εθνική μας να μειώνει στον πόντο και να παίρνει και το προβάδισμα στη συνέχεια, από τις δημιουργίες του Νικ Καλάθη και το σκοράρισμα των Γιάννη και Ντόρσεϊ, με τον δεύτερο να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους στην αναμέτρηση για το 52-51 στο 25′. Ξέσπασμα στη συνέχεια από την Ελλάδα, με τον Αντετοκούνμπο να κάνει ξανά πράγματα και θαύματα και να έχει 33 πόντους από τους 60 του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο 27′ (60-53). Η ομάδα του Ιτούδη ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +14′, με buzzer-beater τρίποντο του Καλάθη στο τέλος της εκπληκτικής περιόδου, που έκλεισε με επιμέρους σκορ 32-11.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε η Ελλάδα και στην τελευταία περίοδο, εκτοξεύοντας τη διαφορά και στο +19 (78-59 στο 33′). Η διαφορά μάλιστα πέρασε και τους 20 πόντους, με τον Αντετοκούνμπο να έχει 37 πόντους (82-61 στο 34′). Οι Σλούκας, Καλάθης και Παπαγιάννης έδιναν τη δική τους παράσταση σε επίθεση και άμυνα, με την ομάδα του Ιτούδη να διατηρεί μια διαφορά άνω των 15 πόντων έως το φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79.

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 41 (13/16 δίποντα, 15/18 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 27:27), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 13 (32/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Λαρεντζάκης 2, Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6 (3/5 δίποντα), Παπανικολάου 4 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7 (1)

Ουκρανία (Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 4, Μπομπρόφ 3 (1), Λεν 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίχαϊλιουκ 16 (5/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Πούστοβι 6, Σάνον 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Σκαπίντσεφ 4, Σιντόροφ 10 (2), Τκατσένκο 8 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Ζότοφ 2