Πήρε το… θρίλερ μετά από δυο παρατάσεις και έχει ελπίδες για πρόκριση

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε μετά από δυο “έξτρα πεντάλεπτα”, κατάφερε να επικρατήσει με 88-83 της Τουρκίας και έτσι παραμένει “ζωντανή” για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurobasket.

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, ένταση, σκορ, αλλά και θέαμα, η Γεωργία στη δεύτερη παράταση έμεινε ψύχραιμη και πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Τουρκία, η οποία δεν κατάφερε να παραμείνει αήττητη και έπεσε στο 2-1, ενώ η ομάδα του Ηλία Ζούρου αύξησε τις πιθανότητές της για πρόκριση με αυτή τη νίκη που την πάει στο 1-2 μετά την τρίτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Eurobasket.

Το ματς άρχισε με τη Γεωργία να έχει καλύτερη κυκλοφορία μπάλας στην επίθεσή της και καλύτερο ρυθμό γενικότερα στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε το προβάδισμα του σκορ στα πρώτα λεπτά χάρη στις προσπάθειες των Σερμαντίνι και Μαμουκελασβίλι. Οι Τούρκοι βρήκαν τις λύσεις μετά το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου έχοντας ως κύριους εκφραστές στην επίθεσή τους, τον Λάρκιν και τον Κορκμάζ. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πίεσε και κατάφερε να “κλείσει” το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (25-19) λόγω της εισόδου του Σανλί στο παρκέ και την κυριαρχία του στη ρακέτα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με μεγάλη επιθετική “αφλογιστία” και από τις δυο ομάδες. Η Τουρκία βρήκε κάποιες λύσεις με τον Σανλί και τον Οσμάν, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (29-19). Σε εκείνο το σημείο όμως, η Γεωργία “ανέβασε στροφές” και κατάφερε να “τρέξει” το εντυπωσιακό 13-0 σερί με πρωτεργάτες της τους Σανάτζε, Ανδρονικασβίλι και Σερμαντίνι. Το πρώτο μέρος λοιπόν ολοκληρώθηκε με την “οικοδέσποινα” να έχει το ισχνό προβάδισμα των τριών πόντων διαφορά (36-33).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου είχαν αρκετή ένταση και από τις δυο μεριές. Παρά το γεγονός πως οι Τούρκοι βρήκαν κάποια εύστοχα σουτ από τον Μαχμούτογλου και κάποιους πόντους μέσα από τη ρακέτα τους δια χειρός Σενγκούν, ωστόσο η ομάδα του Ζούρου είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Στο 26′, η Γεωργία ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (43-51) χάρη στην κυριαρχία του Σερμαντίνι. Η “γειτονική χώρα” απάντησε ξανά με τον Σενγκούν, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (53-49) για την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Τούρκοι άρχισαν δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και με πρωτεργάτες τους Μαχμούτογλου και Κορκμάζ, ισοφάρισαν άμεσα σε 55-55 (33′). Οι “μάχες” στον τομέα των ριμπάουντ αυξήθηκαν και καμιά από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να αποκτήσει προβάδισμα… ασφαλείας. Ο Μαμουκελασβίλι περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε, ισοφάρισε σε 66-66, ωστόσο παρά την αστοχία της, η Τουρκία βρήκε τη λύση να περάσει ξανά μπροστά (68-66) μετά τη συνεργασία του Λάρκιν με τον Σενγκούν, με τον τελευταίο να καρφώνει περίπου 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς. Ο Μαμουκελασβίλι όμως έδειξε πως αποτελεί το ταλέντο της ομάδας, καθώς με ατομική του ενέργεια, ισοφάρισε σε 68-68, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στον “έξτρα χρόνο”, η Τουρκία έδειχνε σημάδια βελτίωσης, ωστόσο λίγο πριν το τέλος της πρώτης παράτασης, με δυο τρίποντα του ΜακΦάντεν, η Γεωργία πέρασε μπροστά στο σκορ (74-75). Οι Τούρκοι ισοφάρισαν με βολή του Σενγκούν, ο ΜακΦάντεν είχε την ευκαιρία να “λυτρώσει” την ομάδα του, ωστόσο αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Εκεί, η ένταση αυξήθηκε ακόμα περισσότερο. Ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Μαμουκελασβίλι με σουτ τριών πόντων, έδωσε “αέρα” τριών πόντων στην “οικοδέσποινα” (81-84). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν αστόχησε στις επιθέσεις της και εν συνεχεία, ο Οσμάν υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ, γεγονός που… έβγαλε από τα ρούχα του τον Τούρκο προπονητή, ο οποίος αποβλήθηκε μετά τις διαμαρτυρίες του. Οι παίκτες του Ζούρου ήταν εύστοχοι από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” και έτσι η Γεωργία πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 88-83, κρατώντας τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Ο MVP

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές σήμερα ήταν ο Σάντρο Μαμουκελασβίλι, που έστειλε άλλωστε αρχικά το ματς στην παράταση. Ο νεαρός σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ επάξια στο πλευρό του στάθηκε και ο πολύπειρος σέντερ της ομάδας, Γκιόργκι Σερμαντίνι, ο οποίος είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 33-36, 49-53, 68-68, 75-75 (1η παρ.), 83-88 (2η παρ.)

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Μπιτίμ, Χαζέρ, Κάμπατσα, Κορκμάζ 4, Λάρκιν 9 (2/10 τρίποντα, 7 ασίστ), Μαχμούτογλου 11 (1), Οσμάν 13 (3/9 δίποντα, 2/10 τρίποντα), Οσμάνι 3, Σανλί 15 (2/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ, Σενγκούν 21 (10/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τουντσέρ 7 (3/3 δίποντα).

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Ανδρονικασβίλι 15 (7/11 δίποντα), Μπεκαουρί 3, Μποκολισβίλι, Μπουρχανάτζε, Χιτχαράτζε 3 (1), Μαμουκελασβίλι 20 (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 17 (4/19 τρίποντα, 6 ασίστ), Σερμαντίνι 15 (7/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τσιντσάντζε 2.