Πήρε την πρώτη της νίκη η Λιθουανία

Οι Λιθουανοί έβαλαν.. φρένο στις διαδοχικές ήττες, καθώς κατάφεραν να πάρουν την παρθενική τους νίκη στον δεύτερο όμιλο του Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας με 87-64 της Ουγγαρίας.

Πρώτη νίκη στο Ευρωμπάσκετ για τη Λιθουανία, η οποία “καθάρισε” την ομάδα της Ουγγαρίας, που συνεχίζει τις διαδοχικές ήττες (4 σε ισάριθμα παιχνίδια).

Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι Λιθουανοί κατάφεραν να ανεβάσουν τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση, δημιουργώντας αρχικά διαφορά 6 πόντων (7-13). Η Ουγγαρία απαντούσε μερικώς, ανά διαστήματα, αλλά δεν κατάφερνε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Οι Λιθουανοί κράτησαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε με το 18-22 υπέρ τους. Στη δεύτερη περίοδο, η Ουγγαρία πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (29-28), αλλά η Λιθουανία έβγαλε αντίδραση και πήρε ξανά τη… σκυτάλη. Με διαδοχικούς πόντους, έφτασε στο +12 (29-42) και έκλεισε το ημίχρονο στο +15 (33-48).

Το ίδιο έργο είχε και συνέχεια. Οι Ούγγροι αναζητούσαν λύσεις στην επίθεση για να επανέλθουν στο παιχνίδι, ενώ οι Λιθουανοί κρατούσαν γερά τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, δείχνοντας αποφασισμένοι να πάρουν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +26 για τη Λιθουανία (45-71). Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι Λιθουανοί διατήρησαν τη διαφορά τους, όπως και στα προηγούμενα δεκάλεπτα, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με το 87-64 υπέρ τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 33-48, 45-71, 64-87.