Πήρε τη “ματσάρα” η Σλοβενία

Η κάτοχος του τίτλου, κατάφερε να επιβληθεί της Λιθουανίας με 92-85 μετά από μια συγκλονιστική “μάχη” και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων του Eurobasket.

Με δημιουργό τον Λούκα Ντόντσιτς και εκτελεστή τον Μάικ Τόμπι, η Σλοβενία κατάφερε να μπει με το “δεξί” στους ομίλους του Eurobasket, καθώς επικράτησε με 92-85 της Λιθουανίας.

Το παιχνίδι άρχισε με πολύ γρήγορο ρυθμό και οι δυο ομάδες ήταν αρκετά “ζεστές” είτε εντός, είτε και εκτός ρακέτας. Η Σλοβενία βρήκε γρήγορα λύσεις πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων με πρωταγωνιστή της τον Μπλάζιτς και έτσι προηγήθηκε με 12-6 (4′). Η  Λιθουανία απάντησε με κάποιες ενέργειες των Γκριγκόνις, Σαμπόνις και Λεκαβίτσιους. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα υπέρ τους χάρη στα εύστοχα τρίποντα και τη δημιουργία του Λούκα Ντόντσιτς. Ο άλλοτε “πράσινος” γκαρντ, Λεκαβίτσιους με μια εξαιρετική προσπάθεια ισοφάρισε σε 27-27 για το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το ματς συνέχισε να έχει πολύ γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες, με την ομάδα του Αλεκσάντερ Σέκουλιτς να παίρνει “κεφάλι” στο σκορ με ένα +6 (37-31, 14′). Οι Λιθουανοί όμως δεν άφησαν την αντίπαλό τους να αποκτήσει μεγάλη διαφορά στο προβάδισμα και μείωσαν λίγα λεπτά αργότερα στους τρεις πόντους (41-38, 17′) χάρη στο τρίποντο του Κουζμίνσκας. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Σλοβένους να έχουν το ισχνό προβάδισμα των τριών πόντων (51-48) χάρη σε ένα τρίποντο του Γκόραν Ντράγκιτς αρχικά και στην εκπνοή του δεύτερου δεκαλέπτου, ένα κάρφωμα του Τόμπι μετά από εξαιρετική ασίστ του… Λούκα Μάτζικ.

Η ομάδα του Καζίς Μακσβίτις ξεκίνησε πιο “ζεστά” στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Γκριγκόνις και Λεκαβίτσιους, οι τυπικά φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (51-53, 22′). Οι Σαμπόνις και Βαλαντσιούνας κυριαρχούσαν στα ριμπάουντ, όμως ο Τόμπι είχε τη λύση για τους τυπικά γηπεδούχους, καθώς με δυο δικά του τρίποντα και ένα κάρφωμα από τον Ντότσιτς, πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (62-57, 26′). Η Λιθουανία όμως έδειξε και σε αυτήν την περίοδο πόσο πείσμα έχει, καθώς όχι μόνο δεν άφησε τη Σλοβενία να πάρει διψήφια διαφορά, αλλά μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (65-63, 28′). Ο Γκόραν Ντράγκιτς ευστόχησε σε ατομική ενέργεια και έτσι έδωσε προβάδισμα… βραχείας κεφαλής στην ομάδα του με 69-67.

Mε μια προσπάθεια του Ιγκνάς Μπραζντέικις και ακόμα ένα καλάθι δια χειρός Λεκαβίτσιους, η Λιθουανία άρχισε με ένα γρήγορο 4-0 σερί στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, ανακτώντας ξανά το προβάδισμα στο σκορ (71-69, 32′). Η ομάδα του Καζίς Μακσβίτις απέκτησε προβάδισμα πέντε πόντων (73-78, 34′) χάρη στο τρίποντο του Κουζμίνσκας και τις δυο προσπάθειες των Σαπμόνις και Γκριγκόνις. Οι Σλοβένοι όμως δεν τα παράτησαν και με δημιουργό τον Ντόντσιτς, αλλά και “εκτελεστή” τον Τόμπι, ανέκτησαν το προβάδισμα (82-81, 37′) λίγο πριν το φινάλε του ματς. Ο Ντράγκιτς δήλωσε “παρών” με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων και εν συνεχεία ο Ντόντσιτς έδωσε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του (88-81, 39′) μετά και από αντιαθλητικό φάουλ που δόθηκε στον Σαμπόνις. Η προσπάθεια των Λιθουανών έλαβε τέλος, καθώς ο Λούκα και η “παρέα” του έμειναν ψύχραιμοι στο τέλος και πανηγύρισαν τη νίκη στην πρεμιέρα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 92-85.

Ο MVP

Ο Μάικ Τόμπι ήταν ο κορυφαίος παίκτης για τους νικητές, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, μετρώντας 10/12 δίποντα και 1/5 τρίποντα, ενώ παράλληλα μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Ο σταρ της ομάδας, Λούκα Ντόντσιτς, ήταν άστοχος και σημείωσε 14 πόντους με 4/14 προσπάθειες, ωστόσο πρόσθεσε 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ στον “καμβά” του.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 51-48, 69-67, 92-85

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλεκσάντερ Σέκουλιτς): Γ. Ντράγκιτς 19 (3/4 τρίποντα), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 3 (1/5 σουτ, 5 ασίστ), Μούριτς 2, Τόμπι 24 (10/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπλάζιτς 14 (2), Ντίμεκ 4, Ζ. Ντράγκιτς 1, Τσάντσαρ 11 (2), Ντόντσιτς 14 (4/14 σουτ, 1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ)

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Καζίς Μακσβίτις): Μπραζντέικις 8 (1), Σαμπόνις 10 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 2, Βαλαντσιούνας 9 (4/10 σουτ, 12 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 19 (3), Γκιεντράιτις 5 (1), Γκριγκόνις 18 (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Λεκαβίτσιους 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπουτκεβίτσιους.